Ознака: полицајци

Полицајци примиле поткуп за да не пишат казна

Двајца полицајци од Куманово, за да не пишат казна за сообраќаен прекршок, побарале и примиле поткуп од лицето што го сторило прекршокот. Одделот за внатрешна...

Нападнати полицајци во Србија кои интервенирале поради прослава

Српски полицајци интервенирале во Ново Село кај српскиот град Крушевац, откако добиле информација за прослава на Православната нова година во семејна куќа во селото,...

Двајца полицајци тепале осуденик во затворот во Струмица

СВР Струмица поднесе кривична пријава против полициските службеници П.П.(31) од с.Василево и А.М.(25) од Струмица, поради кривично дело „малтретирање во вршење на службата“, казниво...

Спасовски – Терзијски: Одлична соработка меѓу полициите на земјава и Бугарија

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, денеска во Скопје имаше работна средба со министерот за внатрешни работи на Бугарија, Христо Терзијски. На средбата, примарно...

Државјанин на Албанија нападнал полицајци во Струга

Против 22-годишен државјанин на Албанија поднесена е кривична пријава бидејќи нападнал полицајци, кои го сопреле со возилото. - Тој на 11 октомври, околу 14 часот,...

Независниот синдикат со поддршка за суспендираните полицајци од Битола

Независниот полициски синдикат предводен од претседателот Гоце Делчев Тодев попладнево во Битола организраше мирен мотопротест, со кој им дадоа поддршка на суспендираните битолски полицајци. Тие...

Дебарани нападнале полицајци

Полицијата поднесе кривична пријава против У.Ј.(55) и Е.Ј.(18) од Дебар, за сторено казнено дело „спречување службено лице во вршење службено дејствие“. - На 5 август,...

Со автомобил пробал да прегази двајца полицајци во Прилеп

Околу два часа по полноќ на 13 јуни, во Прилеп, на улицата „Браќа Миладиновци“ од страна на полициски службеници било пријавено дека возач на...

Дисциплински постапки за полицајците што дозволиле во Чаир луѓе да пазаруваат

По тридневниот карантин во Скопје, Министерството за внатрешни работи ќе поведе дисциплински постапки за полицајците кои не ги казниле лицата во Чаир кои пазарувале...

Момчиња од Кочани со секири им се заканувале на полицајци

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Кочани поднесе кривична пријава против Б. А. (25) од Кочани поради спречување службено лице во вршење службено дејство и...