Ознака: политички

Но политички и етнички граници не е исто!

Со години слушаме за македонското прашање, но многумина заборавија да нѐ потсетат дека тоа не е решено, ниту затворено. Ова прашање со создавањето на...

Викенд-тура политички надмудрувања

Македонија и понатаму останува посветена на заложбите да ги решава прашањата со соседна Бугарија, но и јас како премиер веќе не знам кој е...

Со навреди не се манифестира политички концепт

Наместо обединување околу заеднички национални позиции, што се појави како предизвик од неочекувана страна, власта и опозицијата како повеќе да се закопаа во своите...

„Андерграундот“ како метафора прераснува во моќно средство за политички отпор

Кога имате стерилен одговор на политиката кон промените во македонското општество денес, апатична и дезориентирана јавност, очекувајте дека „подземниот“ политички отпор ќе расте и...

Политички динамичен викенд

Протестни маршеви, изјави на политичари и реакции на партиите преку соопштенија го обележија изминатиов динамичен викенд исполнет со политика. Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, во...

И САД не се имуни на негативни политички кампањи

Поради стравот од коронавирусот, рекорден број американски гласачи сакаат да го дадат својот глас преку пошта на претстојните претседателски избори. Секој шести од десет...

Каков политички белег остава Самуел Жбогар во Македонија?

Словенечкиот дипломат имал одлика да дејствува во сенка и да практикува „мека моќ“ во време кога во државата се случиле серија битни политички процеси....

Политички камелеони

Како што е во бизнисот и стопанството така и во политиката, мера и показател за вистинскиот ефект на секој поединец треба да бидат квалитетот,...

Во која категорија се лидерите на албанските политички партии

Постојат и индикации и примери што покажуваат какви-такви напори на правосудниот систем да постапува неселективно во рамките на Уставот и законите. Но она што...

Наместо борба со идеи и проекти, партиите со политички препирки

Во пресрет на официјалниот почеток на изборната кампања Неполни три дена остануваат до официјалниот почеток на изборната кампања за предвремените парламентарни избори закажани за 15...