Ознака: политички спор

Меѓусебните обвинувања на светските сили го држат светот во страв од...

Хронологија на досегашните случувања во украинската криза Бројни обвинувања и барања за безбедносни гаранции го одбележаа судирот на глобалните сили во текот на украинската криза,...

Дефинирани приоритетните политички прашања помеѓу Скопје и Софија

Неделава продолжува интензивниот дијалог меѓу работните групи на Македонија и Бугарија, кои ги договорија премиерите на двете земји Димитар Ковачевски и Кирил Петков. По...

Курти упати порака до Србија, пркосејќи им на САД и на...

Пратениците во косовското Собрание ја усвоија нацрт-резолуцијата против одржувањето на референдумот за промените на српскиот Устав во српските средини на Косово. На вонредната собраниска...

Јањатов: Додека се остава Бугарија да прави што сака, таа ќе...

Се додека се остава Бугарија да прави што сака и да нѐ малтретира, таа ќе остане со тврд став, инсистирајќи на точките од спогодбата....

Петков: Со одењето на разговори во Скопје покажуваме дека добрососедството е...

Бугарскиот премиер ја потврди посетата на Скопје на 18 јануари Добрососедството е многу важен принцип во односите меѓу Бугарија и Македонија, истакна бугарскиот премиер на...

ЕУ-перспектива на Македонија останува меѓу најголемите предизвици за Бугарија, вели Вигенин

Европската перспектива на Македонија станува еден од најголемите предизвици за Бугарија и бугарската влада во областа на надворешната и европската политика, напиша на Фејсбук...

Прво безвизни патувања за Бугарите, па потоа деблокада на Македонија, смета...

Бугарија да влезе во шенген-зоната, а САД да воведат безвизен режим за бугарските граѓани за влез во земјата, е цената што треба да ја...

Граѓаните на Бугарија и Македонија се жртви на некој копнеж за...

Бугарски „Клуб 3“ за спорот помеѓу Македонија и Бугарија Најекстремните бугарски националисти можат да негираат дека добрите односи со Македонија се од интерес за Бугарија,...

Дичев: Вклучувањето на Бугарите во македонскиот Устав е основното барање

За историјата ќе има разбирање само ако секој е подготвен да ги погледне сопствените грешки. Една сериозна историска комисија оттука натаму треба да се...

Бон: Македонија и Бугарија мора да најдат решение, Франција е подготвена...

Мора да се најде решение за проблемите меѓу двете земји што е можно поскоро, но поставувањето рокови може да ја наруши динамиката на процесот,...