0.8 C
Skopje
26.10.2021 - 4:15

Ознака: политички партии

Кина зад хакерскиот напад на австралискиот парламент и политичките партии

Австралиските разузнавачки сили тврдат дека Кина стои зад кибер-нападот врз парламентот и трите најголеми политички партии пред изборите што се одржаа во мај, како...

Хашим Тачи на средби со косовските политички партии

Косовскиот претседател Хашим Тачи денеска почна состаноци кои ги бараа претставници на политичките партии со цел да се договорат чекори кои треба да се...

Политичките партии ги користат сите дупки во Изборниот законик

Политичките партии ги користат сите можни дупки во Изборниот законик за да можат да ја бајпасираат онаа демократска стандардна постапка на убедување на граѓаните...

За едни историски успех, за други историски срам

РЕАКЦИИ ПО ГЛАСАЊЕТО ВО ПАРЛАМЕНТОТ Приврзаниците уверуваат дека е направен голем чекор кон зачленување на Македонија во НАТО и во ЕУ, додека противниците нагласуваат дека...

Во среда ќе се знае колку партии ќе учествуваат во кампањата...

Во среда најверојатно ќе биде познато која пратеничка група колку средства ќе добие за кампањата за референдумот за 30 септември. Како што појаснуваат од собраниските...

Лидерските средби ја релативизираат улогата на Собранието

Друг значаен сегмент е и фактот што ваквите лидерски средби воопшто немаат тежина на формална институција, како што е Собранието на пример, како народен...

Заев: Република Илинденска Македонија е името за можен компромис со Грција

Република Илинденска Македонија е опцијата, која ја разгледале како најприфатлива македонскиот и грчкиот премиер Зоран Заев и Алексис Ципрас на преговорите во Софија, а...

Почна лидерската средба за текот на преговорите за името

Во Клубот на пратеници почна лидерската средба, на која премиерот Зоран Заев ќе ги информира претседателот Ѓорге Иванов и лидерите на партиите за деталите од...