8.8 C
Skopje
24.9.2021 - 10:15

Ознака: политички партии

Политичките партии потпишаа Кодекс за фер и демократски локални избори

Кодексот за фер и демократски локални избори политичките партии го потпишаа вчера во Клубот на пратеници. Со потпишувањето, политичките партии се обврзуваат на демократски...

Црни листи за кратко паметење

На листата се наоѓаат лица што ја загрозиле безбедноста, а не лица што говореле или биле „мрчатори“, бидејќи САД никогаш не би ја загрозиле...

Заев и Мицкоски посакаа простување за Прочка

Лидерите на двете најголеми политички партии во земјава вчера, преку своите фејсбук-профили, им го честитаа празникот Прочка на православните христијани. Премиерот Зоран Заев рече дека...

Политичките партии ја потпишаа Декларацијата на Платформата за одржливост на сервисите...

Во предизборниот период, вкупно шестнаесет политички партии се обврзаа дека по изборите ќе се заложат за преземање акции за обезбедување континуитет на програмите за...

Партиите се обврзаа на приоритетно донесување на Законот за заштита од...

Декларацијата за приоритено донесување на Законот за спречување и заштита од дискриминација ја потпишаа 17 политички партии. Политичките партии кои стојат како потписници на оваа...

Во државниот буџет остануваат 4 милиони евра кои се скратени од...

На вечерашната седница на Владата, на предлог на Министерството за правда е донесена Уредба со законска сила за финансирање на политичките партии во 2020...

Дескоска ќе предложи да се укине финансирањето на партиите за годинава

Министерката за правда Рената Дескоска на Фејсбук објави дека ќе предложи уредба со законска сила со која ќе се укине годишното финансирање на политичките...

Кандидатските листи пред финална селекција

Наредната недела најголемите политички партии во државата ќе ги објават кандидaтските листи за претстојните парламентарни избори. Според најавите, владејачката СДСМ, в понеделник, по Конгресот...

Државата не е влог за хазардните игри на политичките партии!

Според политичките аналитичари, ваквиот пристап е калкулантско-партиски, со тесни интереси, проследен со штетно политичко пазарење и со елементи на уценување и заложништво на националните...

Како политичките партии ја оценуваат новата методологија

Како гледаат политичките партии во Македонија на новата методологија на ЕУ, што значи таа за државата и за граѓаните во иднина и дали ќе...