8.8 C
Skopje
17.10.2021 - 8:56

Ознака: политичка криза

Трифонов предвидува нови избори среде бугарскиот политички ќорсокак

Бугарија е на пат за одржување на третите парламентарни избори уште од април, откако партијата на шоуменот Слави Трифонов, „Има таков народ“ не успеа...

Политичките партии го обвинуваат тунискиот претседател за пуч

Главните политички партии во Тунис го обвинија претседателот Каис Сајед дека извршил државен удар откако тој го симна од власт премиерот Ишем Мешиши и...

Присвојувањето на моќта ја загрози демократијата изродена од арапската пролет

Во Тунис изби политичка криза откако претседателот Каис Сајед го смени премиерот и го суспендираше парламентот во најсериозниот тест со кој се соочува државата...

Туниските безбедносни сили упаднале во канцеларијата на „Ал Џазира“

Туниските безбедносни сили упаднале во канцелариите на „Ал Џазира“ и го избркале персоналот, објави медиумската група на социјалните мрежи откако претседателот Каис Саид доцна...

Војската го обиколи и блокира парламентот во Тунис

Откако тунискиот претседател ја прекина работата на парламентот и го разреши од должноста премиерот, по насилните протести предизвикани од наглиот пораст на бројот на...

Изборите не успеаја да ја смират политичката нестабилност во Бугарија

Исходот од вторите парламентарни избори одржани во Бугарија во изминатите три месеци веројатно ќе резултира со поделен парламент со истите шест партии кои влегоа...

Бугарското изборно дежа ви сугерира продолжување на политичката криза

Партијата на шоуменот Слави Трифонов, „Има таков народ“ (ИНТ), се соочува со тешка задача за формирање на нова владина коалиција во Бугарија, откако заврши...

Авганистан во страв го гледа маршот на талибанците

Талибанците маршираат освојувајќи територија во северниот дел на Авганистан, пишува „Вашингтон пост“. Во очајничкиот обид за повлекување, повеќе од илјада војници од владините сили...

Зеленски го повика Путин да се сретнат на фронтот во Донбас

Претседателот на Украина, Владимир Зеленски, преку видеопорака го повика рускиот претседател Владимир Путин да се сретнат каде било во Донбас. Зеленски изјави дека на сесијата...

Западот соочен со три можности за тензичната ситуација со Украина

Меѓународната заедница е соочена со прашањето дали Русија ќе покрене офанзива во Украина, додека ги распоредува трупите долж границата, а дел од аналитичарите сметаат...