3.8 C
Skopje
20.10.2021 - 5:34

Ознака: политичка криза

Кога светските сили се борат, Венецуела страда

Растечката загриженост за можната геополитичка пресметка помеѓу светските сили поради Венецуела, би можела да се опише со африканската поговорка „кога слоновите се борат, тревата...

САД треба да се држат настрана од Венецуела

Венецуела заслужува подобра власт, но Елиот Абрамс и Џон Болтон не треба да одлучуваат за нејзиниот изглед, се наведува во колумната на „Њујорк тајмс“ Ситуацијата...

Што би требало да стори Русија во Венецуела?

Рускиот претседател Владимир Путин своевремено испрати војска во Сирија, но Венецуела не е Сирија. Таа е оддалечена илјадници километри од Русија, во близина нема...

Шпионите од соседството демнат врз кризата во Венецуела

Кога лидерот на опозицијата Хуан Гуаидо беше накратко задржан од тајната служба во Венецуела, некои видоа вмешаност на странска влада во ова дело, пишува...

Кој е човекот што се фати во костец со Мадуро?

Група војници во Венецуела се свртеа против владата, изразувајќи верност кон опозицијата. Познавачите на состојбата предупредуваат дека јужноамериканската држава наскоро ќе остане без пари...

Порастот на БДП повторно заглавен во политичката криза

За да го достигне Македонија нивото од Западен Балкан, потребно е стабилизирање на вкупната општествена состојба во земјата, вршење силни институционални реформи и поттикнување...

Бран оптимизам ја заплиснал Македонија

Истражување што се спроведува во рамките на Советот за регионална соработка, покажува дека задоволството на јавноста во шесте земји од регионот, иако под просекот,...