5.8 C
Skopje
26.2.2020 - 11:55

Ознака: политичка криза

Малезискиот премиер поднесе оставка по распаѓањето на владејачката коалиција

Премиерот на Малезија, 94-годишниот Махатхир Мохамед денеска ја понуди својата оставка до малезискиот крал, Султан Абдулах Султан Ахмад Сах. Тој поднесе оставка откако неговата партија...

Стариот ривал на Меркел ќе се кандидира за нејзин наследник

Фридрих Мерз, стариот ривал и заколнатиот непријател на германската канцеларка Ангела Меркел во нејзината конзервативна партија ЦДУ, планира да се кандидира за претседател на...

Мадуро ја отфрли визијата на Чавез за да ја задржи власта?

Венецуелската влада тивко ја предава контролата врз нафтата на странски компании, во очајничкиот обид за одржување на економијата и останување на власт, по децении...

Небото се стемнува над кралот Сонце

Неговото императорско држење и отстуство на емотивна интелигенција го прават ранлив На изминувањето на половина од претседателскиот мандат на Емануел Макрон француските елити веќе запаѓаат...

Работите се сменија за Венецуела, но не според надежите на Гваидо

Анализа на Ник Патон Волш Си-ен-ен Што ќе стане со поборникот за промени, кој всушност самиот не се промени? Ова е прашањето што го мачи Хуан...

Гваидо преку барикадите влезе во венецуелскиот парламент и положи заклетва

Лидерот на венецуелската опозиција Хуан Гваидо и пратениците кои го поддржуваат денеска влегоа во парламентот, каде тој положи заклетва како самопрогласен привремен претседател на...

Нередот во светската политика го стега косовскиот Гордиев јазол

Предлогот кој ветуваше решавање на косовскиот спор, преку размена на територии помеѓу Косово и Србија, иако контроверзен, доби поддршка од САД и од клучните...

Се продлабочува политичката криза на Малта поради убиството на новинарката Галиција

Кит Шембри, шефот на кабинетот на премиерот на Малта, Јозеф Мускат, поднесе оставка поради наводна вмешаност во заговорот за убиството на познатата антикорупциска новинарка...

Крајот на ерата на Моралес означен со законот за нови избори

Боливискиот Сенат усвои предлог закон за оддржување на нови претседателски избори во земјата на кои поранешниот претседател, Ево Моралес, нема да може да учествува. Во...

Со губењето на верноста на елитните чувари Моралес ја загуби и...

Полициската единица задолжена за обезбедување на претседателската палата во Ла Паз се состана минатиот петок за да одлучува за иднината на државата, додека главниот...