Ознака: политичка криза

Мирот на Кавказот во корист на мировниците

Азербејџан прогласи победа со склучувањето на договорот за крај на бруталниот конфликт со Ерменија во Нагорно Карабах. Русија, која посредуваше, исто така извојува победа Авторка:...

Не се смируваат антивладините протести во Белорусија

Безбедносните сили во Минск уапсија 400 лица, соопштија активистите пред антивладините протести што се одржуваат секој викенд од контроверзната изборна победа на претседателот Александар...

Белорусија распиша потерница за Тихановскаја

Белорусија ја стави лидерката на опозицијата Светлана Тихановскаја на списокот на лица по кои се трага за наводно повикување на уривање на уставниот поредок...

Претседателот на Киргистан поднесе оставка

Киргистанскиот претседател Соронбај Женбеков поднесе оставка, велејќи дека сака да спречи судири меѓу безбедносните сили и демонстрантите кои бараат негова оставка. Сојузниците на Женбеков доминираа...

Лукашенко: Устав не се пишува на улица

Претседателот на Белорусија Александар Лукашенко се сретна со поранешниот претседателски кандидат, Виктор Бабарико и други уапсени претставници на опозицијата. Тие се собраа за да разговараат...

Повторно затворен поранешниот претседател на Киргистан

Претседателот на Киргистан Соронбај Женбеков отпушти највисоки безбедносни функционери во обид да ја консолидира својата моќ и нареди повторно затворање на поранешниот претседател Алмазбек...

Лукашенко: Би било подобро за Макрон да ги решава проблемите во...

Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко, рече дека неговиот француски колега, Емануел Макрон, е незрел политичар. Макрон претходно изјави дека е јасно оти претседателот на...

Опозицијата му нуди безбедносни гаранции на Лукашенко, ако се повлече мирно

Поранешната белоруска претседателска кандидатка Светлана Тихановскаја вели дека опозицијата е подготвена да му обезбеди безбедносни гаранции на претседателот Александар Лукашенко. Таа наведува дека опозицијата ќе...

Тихановскаја смета дека оставката на Лукашенко е само прашање на време

Белоруската кандидатка за претседател, Светлана Тихановскаја, тврди дека оставката на претседателот Александар Лукашенко е само прашање на време, пренесува ТАСС. Во својата статија објавена во...

Големи протести против Лукашенко во Минск

Белоруските сили уапсија повеќе од 250 демонстранти, соопшти Министерството за внатрешни работи во земјата, додека улиците во Минск се исполнети со десетици илјади луѓе...