10.3 C
Skopje
13.5.2021 - 3:03

Ознака: политичка криза

Зеленски го повика Путин да се сретнат на фронтот во Донбас

Претседателот на Украина, Владимир Зеленски, преку видеопорака го повика рускиот претседател Владимир Путин да се сретнат каде било во Донбас. Зеленски изјави дека на сесијата...

Западот соочен со три можности за тензичната ситуација со Украина

Меѓународната заедница е соочена со прашањето дали Русија ќе покрене офанзива во Украина, додека ги распоредува трупите долж границата, а дел од аналитичарите сметаат...

Десетте републиканци кои му го свртеа грбот на Трамп испишаа историја

Десет членови на Републиканската партија гласаа за отповикување на американскиот претседател во заминување Доналд Трамп поради случувањата при неодамнешниот упад во Конгресот, со што...

Мрачната реалност на дезинформациите сурово го разбуди Вашингтон

При минатонеделниот упад во американскиот Конгрес можеа да се забележат демонстранти со обележја на кои беше истакната буквата од англиската абецеда „ку“ (Q) -...

ФБИ отвори 160 истраги за нападот врз Конгресот

Американското Федерално истражно биро (ФБИ) отворило 160 истраги за минатонеделниот напад врз американскиот Конгрес во Вашингтон од приврзаниците на претседателот Доналд Трамп. Помошник директорот на...

Трамп одобри вонредна состојба за Вашингтон

Американскиот претседател, Доналд Трамп, го одобри прогласувањето вонредна состојба за Вашингтон, кое треба да трае до 24 јануари, соопшти Белата куќа. Тоа е сторено откако...

Подемот на „популистичкиот Робин Худ“ – од затворска ќелија до претседателска...

Популистичкиот политичар и осуден киднапер Садир Џапаров оствари убедлива победа на претседателските избори на Киргистан одржани завчера, која беше резултат на незадоволството против претходната...

Демократите тврдат дека имаат снимки на кои Трамп ја поттикнува толпата

Напорите на демократите да го отповикаат американскиот претседател Доналд Трамп добија интензитет за време на викендот, иако сè уште не е познато дали доволно...

„КуАнон“ остана без својот шаман

Истакнатиот поддржувач на теоријата на заговор „КуАнон“, Џејкоб Ентони Ченсли, познат како Џејк Анџели, е во притвор поради обвиненија за насилен упад и непримерено...

Пелоси бара на Трамп да му се одземат кодовите за нуклеарното...

Претседателката на демократите во Конгресот на САД, Ненси Пелоси, денес изјави дека разговарала со началникот на Генералштабот на американската армија, Марк Мили. Разговорот бил...