10.2 C
Skopje
29.11.2021 - 16:36

Ознака: политичари

Новите косовски политичари со старата песна

Поддржувачите на политиката на Албин Курти се обидуваат лидерот на Самоопределување да го претстават како „претставник на новата генерација политичари на Косово“, но првите...

Инклузивно општество, ексклузивни политичари…

Во налетот помодарски усвоени зборови во „еманципираниот“ вокабулар на „проевропските“ луѓе, покрај стручните термини од разни науки од кои тие поим немаат (како „наратив“...

Во најава нова генерација политичари на Косово

Анкетите им даваат предност на парламентарните избори, а прогнозите се дека ќе победи главната опозициска партија Самоопределување, левичарско движење што го предводи Албин Курти Жителите...

Политичари во офсајд

Во овие моменти кога државата е исправена пред голем број здравствени, националнии економски предизвици, политичките елити во земјата треба да дејствуваат здружено, организирано и...

Бугарски научници и интелектуалци контра бугарските политичари

Бугарија ја признала посебноста на македонскиот јазик уште пред 65 години. Вакви аргументи пласира деновиве бугарската професорка и докторка на правни науки Радосвета Василева,...

Доста со мантрање, веќе не ви веруваме

Граѓаните со новогодишна честитка до политичарите Најновите испитувања на јавното мислење покажуваат рекордно ниско ниво на доверба на граѓаните во најголемите политички партии.Ваков низок степен...

Грчкиот државен врв јавно се вакцинираше против коронавирус

Грчката претседателка Катерина Сакеларопулу и грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис се првите политичари во Грција што ја прими вакцината на Фајзер/БиоНТек за ковид-19, јави грчкиот...

Зошто молчат НАТО и ЕУ

Изминатиот период редица високи политичари од Бугарија отворено искажуваат територијални претензии кон земјава, прогласувајќи го Велес за бугарски град, заканувајќи се со испраќање воен...

Уметничари и политичари

СКИЦИ ЗА ЧОВЕКОТ Што е полошо од едноумието и од една партија? Две едноумија и две партии. Зошто? Затоа што на две места уметниците и...

Политичарите го честитаат Курбан-бајрам

Пендаровски: Да им помагаме на кои им е потребна материјална и духовна поткрепа Претседателот Стево Пендаровски, по повод големиот муслимански празник Курбан-бајрам, упати честитка до...