Ознака: политичари

Политичарите го честитаат Курбан-бајрам

Пендаровски: Да им помагаме на кои им е потребна материјална и духовна поткрепа Претседателот Стево Пендаровски, по повод големиот муслимански празник Курбан-бајрам, упати честитка до...

Од короната можеби и ќе се спасиме, од незрелите политичари тешко

Инфантилно и незрело, би бил заедничкиот именител за сето она што се изнедри од минатонеделните парламентарни избори. А како стигнавме дотаму? Тоа е прашањето...

(Не)одговорноста како вродена мана

Уште неизлезена од т.н. прв бран на пандемијата на коронавирусот, според здравствените работници и „експертите“ што се грижат за колективното здравје на луѓето, Македонија...

Господа политичари, дајте им ги вашите плати и раководни места на...

За техничкиот кадар, ако сака да работи и да напредува кај нас, како да нема место или институција во кои тој би се развивал,...

Наместо ракување, поздравување со нога

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган за време на неодамнешната посета на Брисел, наместо да се ракува со своите домаќини, во случајот со генералниот секретар...

Законот за ЈО – врел костен за политичарите

Новиот закон за јавно обвинителство продолжува да ги бранува политичката и стручната јавност во државата. По низа несмасни пресврти со поднесување, па повлекување и...

Независноста на медиумите во Европа под закана од политичарите

ИЗВЕШТАЈ НА ИНСТИТУТОТ ЗА НОВИНАРСТВО НА „РОЈТЕРС“ Во извештајот се наведува дека во многу европски држави медиумите се доведени под директна или индиректна контрола на...

На час по веронаука и верници и политичари

Инцидентите со насилничкото тегнење на крстот за време на празнувањето на Водици во Штип, но и давањето политички изјави на верски манифестации низ земјата,...

Хумор и сатира од домашните политичари

„НОВА МАКЕДОНИЈА“ ИСТРАЖУВА Политичките аналитичари честопати знаат да заклучат дека хуморот и сатирата се важни барометри за демократскиот амбиент на една земја и тоа е...

Втор сведок во „Рекет“: Во домот на Јовановски доаѓаа познати личности...

Вториот сведок во „Рекет”, Драгана Колевска, која хонорарно работела кај обвинетиот Бојан Јовановски, рече дека во неговиот дом доаѓале познати личности, меѓу кои и...