-7 C
Skopje
17.1.2019 - 0:09

Ознака: политика

Културата тоне, но духот сѐ уште го одржуваме

ПРАЗНИ ВЕРБАЛИЗМИ По предавањето на Рикардо Пасони, и изложбите: „Блек ро мемори“, „Конекции во колекциите“ и „Вон…“ Натали Р. Павлеска Пристигнав малку порано на предавањето во Музејот...

Маѓепсаниот круг на мафијата, насилството и италијанската политика

Во Италија се забележани повеќе од една илјада напади врз политичарите во периодот помеѓу 2013 и 2015 година, со што Џанмарко Даниеле го истражуваше...

Компромис или компромитација – зависи од преводот

Подолго време често го среќаваме зборот компромис. Компромис во бракот, компромис на работното место, компромис во политиката, компромис со децата. Кога на Гугл ќе...

Послушајте патриоти

На говорницата во ОН деновиве се изредија голем број политичари и функционери од целиот свет и она што како заедничка нишка провејуваше во обраќањата...

Маѓепсаниот круг на антимакедонската политика на САД

Открив зошто републиканците станаа демократи и зошто дозволуваат администрацијата на Обама уште да управува со Стејт департментот. За инает на Русите. Колку и да...

Дескоска: Антикорупциска да се оддели од политиката и да има поголеми...

Воспоставување транспарентна постапка при изборот на членовите на Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК) и утврдување критериуми што ќе значат одделување на ДКСК...

Антисемитизмот како политичка идеологија

Вообичаено, антисемитизмот во Европа и во светот одамна се подразбира како израз на нетрпеливост и форма на вечно непријателско однесување спрема еврејскиот народ и...

Сенаторот Рон Џонсон во посета на Македонија

Американскиот сенатор Рон Џонсон, кој е коспонзор на резолуцијата на Сенатот за поддршка на Договорот од Преспа, денеска пристигнува во посета на Македонија на...

Границата со Србија предмет на дневна политика

Извори од кабинетот на косовскиот претседател Хашим Тачи тврдат дека на наредната средба со српската страна во Брисел, што треба да се одржи во...

Опаѓа ли американската светска хегемонија?

Натамошниот развој на настаните што директно имаат врска со одредувањето на степенот и нивото на американската светска хегемонија, на која светот не само што...