8 C
Skopje
20.1.2019 - 14:56

Ознака: политика

Традицијата на толеранцијата ѝ пркоси на политиката

Македонија има позитивна историја на толеранција помеѓу припадниците на различните етнички и верски заедници и таквата традиција има силно стабилизирачко влијание, кое му овозможува...

Собраниските комисии – браник на правото или на политиката?

Иако беше предвидена расправа од 12 дена во собраниската комисија за уставни прашања, а траеше само пет, по дебатата за уставните нацрт-амандмани што ги...

„Политика“: Груевски побегнал преку Албанија

Поранешниот македонски премиер Никола Груевски со лажен пасош ноќта ја преминал македонско-албанската граница и илегално стигнал до Тирана, каде бил прифатен во унгарската Амбасада....

Макрон: Трамп и јас сме аутсајдери во политиката

Францускиот претседател Емануел Макрон смета дека тој и американскиот колега Доналд Трамп многу се разликуваат. Меѓутоа, заедничко им е тоа што двајцата се аутсајдери,...

И „Нова Македонија“ во преамбулата

Како единствен медиум во државата што произлегол од АСНОМ, или со други зборови чедо на АСНОМ, весник што прв ја отпечатил македонската азбука, но...

Вучиќ: СПЦ заговара неодговорна политика

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ вчера изјави дека е засегнат од „лошото мешање“ на Српската православна црква (СПЦ) во политиката за Косово, јавува дописничката...

Алхемијата на политиката

Иако и претходно во повеќе наврати се споменуваше, идејата за некакво меѓупартиско, општествено и национално помирување како да изрти по неодамнешниот референдум и престројувањата...

Политички преструктурирања во очекување на амандманите

Паралелно со активностите на Владата за подготвувањето на амандманите, опозициската ВМРО-ДПМНЕ најави дека има подготвено предлог-закон за амнестија за сите учесници во настаните на...

Зошто ја заборавивме реалната економија?

Политиката приоритет, економијата на маргините „Нова Македонија“ во неколку продолженија ќе ги посочи најголемите проблеми со кои се соочуваат неколку сектори во економијата во последниве...

Брачен пар го подели дворот поради спротиставените политички ставови

Барбара и Арт Бушу го поделија дворот на нивниот дом во гратчето Клинтон, подвлекувајќи бела линија, поради нивните спротиставени политички ставови, во невообичаениот случај...