Ознака: политика

Вакцините нова „валута“ во пазарењето на светската политика

Животот со пандемијата го менува начинот на кој функционираат државите. Ако до неодамна природните ресурси како нафтата, гасот или водата беа главен адут за...

Колку е осмислена новата предлог-казнена политика за оружјето

Владата предлага драстично намалување на казните поврзани со поседувањето, носењето и употребата на огнено оружје Во време кога повеќето европски држави воведуваат ригорозни казни во...

Пет први грешки на Џо Бајден во надворешната политика

Претседателот Џо Бајден требаше на 1 февруари да го одржи својот прв говор за надворешната политика, но беше одложен поради „лоши временски услови“. Очигледно...

Статистика наместо политика

Добиените пописни резултати не треба да бидат по нечиј ќеф или желба, туку треба да бидат олицетворение на реалната состојба преку примена и почитување...

Шампионот на обесправените не стигна да дрибла и во политиката

Легендарниот аргентински фудбалер Диего Марадона своевремено изјави дека неговиот херој, покојниот кубански револуционерен лидер Фидел Кастро, кого го сметаше за „втор татко“ и чие...

Национална политика, што е тоа?

Националната политика, драги мои, не е реализам на моментот. Националната политика, драги мои, не е логиката на нештата - сега. Националната политика не е...

Молк на ЕУ за менувањето на границите на Кавказ

Решавањето на територијалните спорови во соседството на Стариот Континент засега во Брисел минува премолчно, додека Русија и Турција, неочекуваните победнички во конфликтот во Нагорно...

Како Турција ја милитализира својата надворешна политика

Западните познавачи на состојбите предупредуваат дека зголеменото користење на воената моќ во остварувањето на своите цели ја втурнува Анкара во конфликти што се на...

Дамјан Манчевски се повлекува од политичкиот живот

Поранешниот министер за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски попладнево преку социјалните мрежи информираше дека донел одлука целосно да се повлече од политиката. - Донесов...

Новите интернет-алатки брз сервис за потребите на граѓаните

Во својата анализа, „Нова Македонија“ се обидува да одговори на прашањата за бенефицијата од технолошките иновации од аспект на политичкото дејствување, во смисла на...