6 C
Skopje
15.11.2018 - 3:29

Ознака: политика

Макрон: Трамп и јас сме аутсајдери во политиката

Францускиот претседател Емануел Макрон смета дека тој и американскиот колега Доналд Трамп многу се разликуваат. Меѓутоа, заедничко им е тоа што двајцата се аутсајдери,...

И „Нова Македонија“ во преамбулата

Како единствен медиум во државата што произлегол од АСНОМ, или со други зборови чедо на АСНОМ, весник што прв ја отпечатил македонската азбука, но...

Вучиќ: СПЦ заговара неодговорна политика

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ вчера изјави дека е засегнат од „лошото мешање“ на Српската православна црква (СПЦ) во политиката за Косово, јавува дописничката...

Алхемијата на политиката

Иако и претходно во повеќе наврати се споменуваше, идејата за некакво меѓупартиско, општествено и национално помирување како да изрти по неодамнешниот референдум и престројувањата...

Политички преструктурирања во очекување на амандманите

Паралелно со активностите на Владата за подготвувањето на амандманите, опозициската ВМРО-ДПМНЕ најави дека има подготвено предлог-закон за амнестија за сите учесници во настаните на...

Зошто ја заборавивме реалната економија?

Политиката приоритет, економијата на маргините „Нова Македонија“ во неколку продолженија ќе ги посочи најголемите проблеми со кои се соочуваат неколку сектори во економијата во последниве...

Брачен пар го подели дворот поради спротиставените политички ставови

Барбара и Арт Бушу го поделија дворот на нивниот дом во гратчето Клинтон, подвлекувајќи бела линија, поради нивните спротиставени политички ставови, во невообичаениот случај...

Културата тоне, но духот сѐ уште го одржуваме

ПРАЗНИ ВЕРБАЛИЗМИ По предавањето на Рикардо Пасони, и изложбите: „Блек ро мемори“, „Конекции во колекциите“ и „Вон…“ Натали Р. Павлеска Пристигнав малку порано на предавањето во Музејот...

Маѓепсаниот круг на мафијата, насилството и италијанската политика

Во Италија се забележани повеќе од една илјада напади врз политичарите во периодот помеѓу 2013 и 2015 година, со што Џанмарко Даниеле го истражуваше...

Компромис или компромитација – зависи од преводот

Подолго време често го среќаваме зборот компромис. Компромис во бракот, компромис на работното место, компромис во политиката, компромис со децата. Кога на Гугл ќе...