16.8 C
Skopje
23.9.2021 - 13:03

Ознака: Покана

Кремљ ја смета за недоразбирање поканата на Маск за средба со...

Откако извршниот директор на „Тесла“, Илон Маск, на 14 февруари на Твитер објави покана за средба до рускиот претседател Владимир Путин, портпаролот на Кремљ,...

Рамзан Кадиров го покани државниот секретар Помпео во неговото родно село...

Лидерот на Чеченија, Рамзан Кадиров, одговори на изјавата на американскиот државен секретар Мајк Помпео во врска со воведувањето нови санкции против него, канејќи го...

Трајковски во судот барал покана за ТНТ

Ексградоначалникот Тони Трајковски, кој е обвинет во случајот ТНТ, денеска, при редовното пријавување во судот побарал да му се достави покана за ново рочиште...

Црна Гора се повлече од „Евровизија“, Косово чека покана

Организаторите на „Евровизија“ размислуваат во изборот да ги вклучат: Казахстан, Каталонија и Косово, но сѐ уште нема официјална потврда за тоа Иако има уште неколку...

Македонија доби покана за членство во Организацијата за црноморска економска соработка

На покана на министерката за надворешни работи на Република Бугарија, Екатерина Захариева, во улога на земја претседавач со Организацијата за црноморска економска соработка, министерот...

Вучиќ го покани Пендаровски да ја посети Србија

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ на средбата со новиот претседател Стево Пендаровски изразил надеж за добра соработка, особено поттикнување на соработката во областа на...

Џафери испрати покани за мониторинг на претседателските избори до повеќе меѓународни...

Претседателот на Собранието на Републиката, Талат Џафери испрати покани за учество во набљудувањето на изборот за претседател на државата што ќе се одржи на...

Покана за танц

Долго се верувало дека Валсот бр. 2 на Дмитри Шостакович (1906-1975) е дел од Џез-свитата бр. 2 (од 1938), изгубена за време на Втората...

Македонија и официјално поканета во НАТО, фокусот сега на референдумот

Македонија и официјално ја доби поканата за почетокот на преговорите за влез во Северноатлантската алијанса, со што се отвора патот да стане 30. земја-членка,...

Столтенберг: Грузија ќе стане членка на НАТО

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг денеска се заложи на влез на Грузија во Алијансата и покрај проблемите со сепаратистичките региони во оваа поранешна...