31.1 C
Skopje
19.8.2019 - 15:10

Ознака: пожар

Планетата стравува од последиците додека горат светските шуми

Разорен оган ги уништува шумите на Сибир, додека на другиот крај од светот гори и дождовната шума Амазон, а бројот на шумски пожари во...

Сведоштва за пожарите на Евија: Живееме во кошмар, останавме да ги...

Жителите на окрузите Макимали и Платана на грчкиот остров Евија преживеале уште една стресна ноќ поради повторно активирање на пожарите, пренесува „Та Неа“. Еден од...

За неполна седмица втор пожар во село Зајас

По неполна седмица во село Зајас е регистриран втор пожар. Овој пат пожарот избувнал во месноста Думоско маало. Огнената стихија зафатила сува трева и...

Пожар на грчкиот остров Евија, чадот стигна до Атина

Голем пожар избувна во шумскиот предел на грчкиот остров Евија. Евакуиран е еден манастир, а на селаните од три села кажано им е да...

Пет деца загинаа во пожар во градинка во Пенсилванија

Пет деца загинаа во пожар во приватна градинка во Пенсилванија, од кои четири се браќа и сестри. Тие биле згрижени во центарот додека мајка...

Пожар во близина на Атина, наредена е евакуација на населението

Голем пожар избувна крај Атина при што властите наредија евакуација на околните места. Пожарот во преградието Пеанија источно од Атина брзо се шири и...

Поради пожар евакуирани неколку градови на островот Гран Канарија

Околу 1.000 луѓе се спречени да се вратат во своите домови на шпанскиот остров Гран Канарија, откако неколку места беа евакуирани поради голем шумски...

Целосно изгаснат пожарот кај село Зајас

Вчера околу пладне во близина на село Зајас избувна пожар, во месноста викана„ Алово мало“, при што беа опожарени над 300 метри квадратни ниско...

Голем пожар во поранешна фабрика предизвика паника во Сараево

Пожар кој избувнал во кругот на поранешна фабрика во источниот дел на Сараево, а кој и натаму гори предизвика паника меѓу граѓаните, пренесува „Б92“. Припадници...

Грција стравува од шумски пожари

Командантот на грчката Национална противпожарна служба, Василеос Матајопулос прогласи највисок степен на опасност од шумски пожари во целата земја. Оваа одлука ќе биде во сила...