29.8 C
Skopje
3.8.2021 - 23:11

Ознака: пожарникари

Во Сисак и Петриња пристигнуваат 278 пожарникари и 76 возила

Испратени се дополнителни противпожарни сили во областа што е најпогодена од земјотресот во Хрватска, изјави главниот командант за противпожарна заштита Славко Туцаковиќ. Покрај голем...

Ќе се покачат платите на пожарникарите

По разговорите кои претставниците на градот Скопје и на Владата ги водеа со синдикатите на скопските пожарникари решен е долгогодишниот проблем со покачувањето на...

Нов правилник за плата понуден на скопските пожарникари

Во просториите на Градот Скопје денеска продолжи социјалниот дијалог со претставниците на скопските пожарникари за решавање на настанатиот проблем и изнаоѓање нови решенија за...

Има начин за исплата на платите и додатоците за пожарникарите

Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов, синоќа одржа онлајн состанок со претседателот на Владата, Зоран Заев, Министерката за одбрана Радмила Шекеринска, советникот во Владата...

Синдикатот бара покачување на платите за скопските пожарникари

Синдикатот на пожарникари на Град Скопје бара покачување на платите на скопските пожарникари на нивото предвидено со закон и потврдено од суд. Од синдикатот...

Осум интервенции на скопските пожарникари за новогодишната ноќ

Територијалната противпожарна Единица (ТППЕ) на град Скопје во текот на новогодишната ноќ имала осум интервенции кои успешно се завршени. Дежурните екипи интервенирале во гаснењето на...

Заев најави зголемување на платата на пожарникарите

Претседателот на Владата, Зоран Заев, се сретна со претставници на Независниот синдикат на пожарникари, предводени од претседателот на Синдикатот, Тони Бошковски, во присуство на...

Одликувани осум пожарникари со „Медал за храброст“

Претседателот Стево Пендаровски, денеска, со „Медал за храброст“ одликуваше осум припадници на Територијалната противпожарна бригада на Град Скопје. Медалот за храброст им се доделува...

Голем пожар над селото Страцинци на Скопска Црна Гора

Пожар беснее над скопското село Страцинци на Скопска Црна Гора. Според информациите, огнот се шири брзо кон кумановското село Мојанце. Од Протипожарната бригада на...

Над 150 пожарникари се борат со пожари на четири различни локации...

На четири различни локации, од кои две во близина на Атина, активни се пожари за кои интервенираат над 150 пожарникари со возила, авиони и...