6 C
Skopje
21.11.2018 - 21:43

Ознака: пожари

Огнената стихија во Калифорнија никако да згасне

Пожарникарите во Калифорнија и понатаму се борат со огнот во близина на градот Рединг, 600 километри североисточно од Сан Франциско, а гувернерот на Калифорнира...

Грчката полиција нуди психолошка поддршка за семејствата на настраданите во катастрофалните...

Со двајца психолози и 10 монтажни контејнери за живеење со шест легла, грчката полиција им помага на погодените од катастрофалните пожари пред 10 дена...

Уапсен пироман кој подметнувал пожари во областа Атика

Ми се допаѓа да потпалувам и да ги гледам пожарникарите како трчаат да ги изгасат пожарите, наводно рекол, според грчките медиуми, 35-годишниот маж кој...

Идентификувани телата на 81 жртва од пожарите во близина на Атина

Противпожарната служба на Грција синоќа соопшти дека се идентификувани телата на 81 жртва на шумските пожари, кои беснеаа во близина на Атина минатата недела. Четири...

Извлечени уште две тела од морето по пожарите во Грција

Грчката крајбрежна полиција денеска соопшти дека извлекла две нови тела од морето по пожарите на 23 јули и доколку се идентификуваат како жртви на...

Ципрас во ненајавена посета на опожарените региони

Грчкиот премиер Алексис Ципрас, без претходна најава и далеку од медиумите и новинарите, денеска ги посети населбите погодени од минатонеделниот пожар, јави дописничката на...

Противпожарна служба на Грција: 25 исчезнати, 91 загинати во пожарите

Противпожарната служба на Грција вечерва го соопшти официјалниот број на исчезнати лица во катастрофалните пожари што во понеделникот го зафатија источниот дел на областа...

Експертите го предвидуваа катастрофалниот пожар на Атика

Грција Грчките медиуми вчера ги бараа одговорите на тоа зошто загинаа голем број луѓе и дали огнената стихија што го зафати просторот на полуостровот Атика...

Турски кошаркар собира помош за жртвите од пожарите во Грција

Турскиот кошаркар Енес Кантер, кој настапува за Њујорк Никс, започна кампањата за помош на жртвите од катастрофалните пожари што претходниве денови ја зафатија Грција. Во...

Шведска забрани палење скара

Шведските власти денеска забранија палење скара во надеж дека ќе се намали опасноста од шумски пожари, јави новинската агенција ДПА. Околу 25 активни пожари се...