13.3 C
Skopje
20.3.2019 - 13:08

Ознака: пожари

Пожари на неколку локации во Македонија

Во текот на вчерашниот ден регистрирани се три пожари, од кои два во Скопско и еден во делчевско Звегор, кои по интервенции на бригадите...

Се зголеми бројот на жртви од катастрофалните пожари во Атика

Бројот на загинати во катастрофалните пожари од 23 јули во источниот дел на областа Атика се искачи на 99, откако 26-годишна девојка им подлегна на...

Два пожара во Скопје, нема повредени

Два пожара избувнале во изминатото деноноќие во Скопје. Повредени нема, причинета е само материјална штета. Како што информираат од Територијалната противпожарна единица на Град...

Уапсено лице под сомнеж дека е одговорно за девет пожари на...

Од секторот за борба со криминал на подметнување пожари, утрово беше уапсен 32-годишен маж за кој постои сомнеж дека е одговорен за девет пожари...

Во Нов Јужен Велс регистрирани 73 пожари

Силните ветрови ги интензивираа пожарите ширум австралиската држава Нов Јужен Велс, а Противпожарната служба го зголеми нивото на опасност за три од вкупно 73...

Поради пожарите во Канада евакуирани 7.000 семејства

Властите на канадската провинција Британска Колумбија наредија евакуција на речиси 7.000 семејства, поради ширењето на шумските пожари што со денови беснеат во тој дел...

Америка во пламен – горат повеќе од сто пожари

Американските власти соопштија дека во земјата избиле шест нови пожари, со што бројот на активни шумски пожари во државата се зголеми на повеќе од...

Над 100 пожари беснеат ширум САД, се очекуваат нови

Во САД избија шест нови пожари, со што бројот на активни шумски пожари во државата се зголеми на над 100, соопштија властите. Се очекува нови...

Не стивнува пожарот во јужна Португалија

Пожарот, што веќе седум дена беснее во реонот Алгарве во јужна Португалија, продолжува да се шири и веќе достигна периметар од 100 километри, досега уништувајќи...

Објавена листа со жртвите од катастрофалните пожари во Атика

Цели семејства, баби и дедовци со внучиња, мајка со син, татко со две деца, брачни парови, странски државјани, две неидентификувани лица, 44 жени, 35...