7.8 C
Skopje
20.10.2021 - 2:24

Ознака: пожари

Помош и од Романија – во Македонија пристигнува авион со голем...

Министерката за одбрана, Радмила Шекеринска, преку Фејсбук сподели информација дека Романија ќе испрати во земјава авион со голем капацитет за гаснење, како помош во...

ЦУК: На некои места гаснењето оди многу тешко, за кратко време...

Раководителот на Секторот за операции и координација при Центарот за управување со кризи (ЦУК), Горан Стојановски, на попладневната прес-конференција како исклучително тешки ги посочи...

Ангелов: Ситуацијата кај беровско Мачево ескалира, пратени се три хеликоптери

Три хеликоптери (еден наш и два српски) се упатени кон беровското село Мачево каде ситуацијата со пожарот ескалира, објави на социјалните мрежи, директорот на...

Детето на плажа стана симбол на уништувањето во турските пожари

Детето подготвено да влезе во морето, застанува откако неговиот поглед го привлекува противпожарниот авион што лета низ небото исполнето со чад. За многумина оваа...

Владата почна постапки за обезбедување 20.000 литри гориво за противпожарните возила...

Владата донесе одлуки за спроведување постапки за обезбедување 15.000 литри млазно гориво и 5.000 литри нафтени деривати за потребите на Дирекцијата за заштита и...

Активни повеќе пожари во Македонија, затворени се неколку патишта

Низ Македонија активни се неколку пожари, а на терен се силите на Армијата, противпожарни екипи, а помош дава и месното население. Во продолжение интегрално го...

Ангелов: Пожарите се шират со голема брзина, имаме сознанија дека некои...

Пожарите се шират со голема брзина, а имаме сознанија дека некои намерно се запалени, изјави директорот на Центарот за управување со кризи, Стојанче Ангелов. -...

Словенечките пожарникари веќе се во Берово

Словенечките пожарникари пристигнаа во Македонија, објави министерката за одбрана Радмила Шекеринска, истакнувајќи дека тие веќе се во Берово од каде ќе бидат распоредени за...

Активни два пожари во Прилеп, општинскиот кризен штаб на вонреден состанок

На вечерашниот состанок на Општинскиот кризен штаб, свикан на барање на градоначалникот на Општина Прилеп, Илија Јованоски, се расправаше за новонастанатата ситуација со пожарите...

Упорните пожарникари и граѓани го спасија манастирот Света Петка од пожарот...

Жителите, пожарникарите и сите инволвирани во гаснењето успеаја да го спасат манастирот Света Петка од пожарот кој повеќе од 10 часа беснее во Пехчево. Според...