14 C
Skopje
24.9.2018 - 23:57

Ознака: пожари

Извлечени уште две тела од морето по пожарите во Грција

Грчката крајбрежна полиција денеска соопшти дека извлекла две нови тела од морето по пожарите на 23 јули и доколку се идентификуваат како жртви на...

Ципрас во ненајавена посета на опожарените региони

Грчкиот премиер Алексис Ципрас, без претходна најава и далеку од медиумите и новинарите, денеска ги посети населбите погодени од минатонеделниот пожар, јави дописничката на...

Противпожарна служба на Грција: 25 исчезнати, 91 загинати во пожарите

Противпожарната служба на Грција вечерва го соопшти официјалниот број на исчезнати лица во катастрофалните пожари што во понеделникот го зафатија источниот дел на областа...

Експертите го предвидуваа катастрофалниот пожар на Атика

Грција Грчките медиуми вчера ги бараа одговорите на тоа зошто загинаа голем број луѓе и дали огнената стихија што го зафати просторот на полуостровот Атика...

Турски кошаркар собира помош за жртвите од пожарите во Грција

Турскиот кошаркар Енес Кантер, кој настапува за Њујорк Никс, започна кампањата за помош на жртвите од катастрофалните пожари што претходниве денови ја зафатија Грција. Во...

Шведска забрани палење скара

Шведските власти денеска забранија палење скара во надеж дека ќе се намали опасноста од шумски пожари, јави новинската агенција ДПА. Околу 25 активни пожари се...

Стотици жртви во пожари и во поплави низ светот

Најпогодена е Европа, каде што беснеат пожари во неколку земји, од северот до југот на континентот. Шведска веќе со денови се бори со шумски...

Шест милиони денари помош за Грција за справување со пожарите

Владата на Република Македонија на денешната 81-та седница донесе одлука да испрати финансиска помош во висина од шест милиони денари до Владата на Република...

МНР: Македонски државјани не побарале помош по пожарите во околината на...

Заклучно со 15:00 часот, македонски државјани не се обратиле за помош во нашата Канцеларија за врски во Атина, соопштија денеска од македонското МНР. Наведуваат дека...

Грчкиот Врховен суд ќе спроведе истрага за причините за пожарите

По наредба на обвинителката на Врховниот суд на Грција, Ксени Димитриу ќе се спроведе истрага за причините за пожарите. Обвинителката, како што јави дописничката на...