Ознака: пожари

МНР: Македонски државјани не побарале помош по пожарите во околината на...

Заклучно со 15:00 часот, македонски државјани не се обратиле за помош во нашата Канцеларија за врски во Атина, соопштија денеска од македонското МНР. Наведуваат дека...

Грчкиот Врховен суд ќе спроведе истрага за причините за пожарите

По наредба на обвинителката на Врховниот суд на Грција, Ксени Димитриу ќе се спроведе истрага за причините за пожарите. Обвинителката, како што јави дописничката на...

Грчката противпожарна служба соопшти за 49 загинати и 156 повредени

Бројката на потврдени жртви од пожарите во Грција е 49 лица, според портпаролката на грчката противпожарна служба, додека, пак, 156 лица се повредени, од...

Шведска бара помош за гаснење шумски пожари

Шведска ја зафатија силни шумски пожари, дури и во арктичкиот поларен круг, поради што владата во Стокхолм одлучи да побара помош од други европски...

Шумски пожари во Колорадо, евакуирани 2.000 лица

Големите шумски пожари во Колорадо, кои беснеат веќе 11 дена, доведоа до евакуација на околу 2.000 жители, соопштија денеска официјални претставници на округот Ла...

Седница на РЦУК Кичево за рано предупредување и спречување на пожари...

Со цел за рано предупредување, спречување и справување на несакани последици од пожари, РЦУК Кичево ја одржа 39-та седница на која присуствуваа сите релевантни...

За еден ден регистрирани над 70 шумски пожари во источна Русија

Повеќе илјади луѓе и десетина канадери се обидуваат да изгаснат над 70 пожари, што избија во последните 24 часа во источна Русија. Пожарите уништија 187.000...