12 C
Skopje
21.9.2018 - 10:43

Ознака: пожари

Шумите горат, се гасне нашата планета

Глобален осврт: пожарите како повод Исчезнувањето на шумите е одговорно за повеќе од 10 проценти емисии на јаглерод диоксид со секоја наредна година За време на...

Големи пожари во Португалија и Шпанија

Иберискиот Полуостров е зафатен од рекордно високи температури, кои на места надминаа и 45 степени Целзиусови, што го отежнува гаснењето на пожарите што неколку...

Пожарите во Северна Калифорнија се најголемите во историјата на државата

Шумскиот пожар во Мендосино, Северна Калифорнија, распламтен од сувите растенија и топлото и ветровито време,  е најголемиот во историјата на државата. Пожарот, формиран од две...

Си-Ен-Ен: Пукната гума причина за пожарите во Калифорнија

Камионска гума што пукнала при возење е причина за почеток на шумските пожари што опустошија огромните области на Калифорнија во текот на изминатите две...

Пожари во два стана, во Автокоманда и Аеродром

Два пожара избувнале ноќеска во станови во скопските населби Автокоманда и Аеродром. Повредени нема, причинети се само материјални штети. Како што информира командантот на Територијалната...

Огнената стихија во Калифорнија никако да згасне

Пожарникарите во Калифорнија и понатаму се борат со огнот во близина на градот Рединг, 600 километри североисточно од Сан Франциско, а гувернерот на Калифорнира...

Грчката полиција нуди психолошка поддршка за семејствата на настраданите во катастрофалните...

Со двајца психолози и 10 монтажни контејнери за живеење со шест легла, грчката полиција им помага на погодените од катастрофалните пожари пред 10 дена...

Уапсен пироман кој подметнувал пожари во областа Атика

Ми се допаѓа да потпалувам и да ги гледам пожарникарите како трчаат да ги изгасат пожарите, наводно рекол, според грчките медиуми, 35-годишниот маж кој...

Идентификувани телата на 81 жртва од пожарите во близина на Атина

Противпожарната служба на Грција синоќа соопшти дека се идентификувани телата на 81 жртва на шумските пожари, кои беснеаа во близина на Атина минатата недела. Четири...

Извлечени уште две тела од морето по пожарите во Грција

Грчката крајбрежна полиција денеска соопшти дека извлекла две нови тела од морето по пожарите на 23 јули и доколку се идентификуваат како жртви на...