Ознака: пожари

ЦУК: Ставени под контрола дел од пожарите, надзорот продолжува

Центарот за управување со кризи информира дека на и денес има неколку активни пожари на територијата на Македонија. Гори потегот помеѓу селата Барово и...

Три големи пожари сѐ уште горат близу „Јасен“, Дивље и Крушје...

Центарот за управување со кризи информира дека до 16 часот на територијата на Македонија имало шест активни пожари, од кои три со поголем интензитет,...

Експерти за пожари од Франција на терен кај Ласкарце

Според најавите од ЦУК во Македонија пристигнале експерти за високо ризични пожари од Франција. Надлежните во Центарот нагласија дека со француските експерти имале конструктивна средба...

Мицотакис се извини за пропустите со пожарите

Грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис се извини за пропустите на владата во борбата против катастрофалните пожари и одобри 500 милиони евра помош за луѓето. Додека пожарите...

Катастрофата од пожарите на Евија снимена од воздух

Видео снимки од дрон што се појавија на интернет ги покажуваат сите размери на катастрофата во северниот дел на грчкиот остров Евија. Пожарникарите веќе седум...

Сѐ уште се активни осум пожари, останатите се делумно изгаснати

До 16 часот во Македонија биле сѐ уште активни осум пожари, а останатите се делумно локализирани. Авионот на романското воено воздухопловство во два налети...

Зошто се прашуваме од каде толку пожари кога го знаеме одговорот

Со сопругот, кој е странец, пред некој ден возевме од Деве Баир кон Скопје и по пат видовме двајца возачи како од прозорецот на...

Пожарите во Делчевско и Пехчевско се шират, се појавиле и нови...

Според информациите на Центарот за управување со кризи до 14 часот сеуште е активен пожарот во атарот на Делчевско а се појавиле и нови...

На терен – 583 полицајци ангажирани во гаснењето на пожарите

Во текот на изминатото деноноќие, во периодот од 7 часот наутро вчера до 7 часот денеска, во активностите за гаснење и превенирање на пожарите...

Пендаровски го посети критичниот регион: Ја држиме ситуацијата под контрола

Претседателот и Врховен командант на вооружените сили, Стево Пендаровски, вечерва ги посети припадниците на Армијата во Оперативниот центар во селото Тработивиште, делчевско, кое беше...