2.8 C
Skopje
28.1.2022 - 15:35

Ознака: пожари

НЛБ Банка со донација за Територијалната противпожарна единица во Берово

НЛБ Банка донираше опрема на Територијалната противпожарна единица во Берово. За потребите на службата, НЛБ Банка обезбеди делови за хидрант, црева, продолжетоци и спојувања,...

Во пожарите изгореле 442.074 метри кубни дрвна маса

Од вкупно 9.907 хектари зафатени со пожарите, 8.803 хектари отпаѓаат на површини со шуми или завршиле во шуми, при што изгореле 442.074 метри кубни...

Локализиран пожарот на планината Готен

Локализиран е пожарот во атарот на селото Владимирово во општина Берово, на планината Готен, додека забележани се помали интервенции во однос на другите градови,...

Големите пожари и понатаму беснеат во Калифорнија

Чадот од шумските пожари во Калифорнија ги гуши луѓето на источниот брег на САД, пожарот „опустоши“ еден град од времето на златната треска. Сликите од...

Ангелов најави ублажување на забраната за движење во шумите

Јавното претпријатие „Македонски шуми“ ја ублажува забрана за движење во шумите, односно физичките и правни лица кои имаат потреба да се движат во природа,...

Николовски во Делчево: Ова се заеднички загуби и заеднички ќе ги...

Заменикот на Претседателот на Владата задолжен за борба против корупцијата и криминалот, одржлив развој и човечки ресурси, Љупчо Николовски, го посети реонот на Делчево...

За пожарите во изминатото деноноќие биле ангажирани 640 полициски службеници

Во текот на изминатото деноноќие, во активностите за гаснење и превенирање на пожарите од страна на МВР беа ангажирани 641 полициски службеник, вклучувајќи ги...

Во Македонија активни три пожари, гори кај Сарај, Демир Капија и...

На територијата на Македонија се активни три пожари, и тоа кај селото Раовиќ и селото Буковиќ кај Сарај, помеѓу селата Барово и Вешје во...

Пожарот кај Сарај сѐ уште активен, гори кај Новаци, Кавадарци и...

Од Центарот за управување со кризи информираат дека се активни пожари во неколку општини. Утрово по интервенцијата на двата армиски хеликоптери, пожарот кај с.Раовиќ...

Спасовски: Во врска со пожарите приведени се 17 лица

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски на социјалните мрежи посочи дека дел од пожарите во земјава се подметнати или се предизвикани од невнимание на...