-1 C
Skopje
20.2.2019 - 2:52

Ознака: пожари

Штетата од пожарите во Калифорнија достигна над 11 милијарди долари

Барањата за исплата на осигурување за штетите од пожарите што лани во ноември ја зафатија американската сојузна држава Калифорнија достигнаа до 11,4 милијарди долари. Повеќе...

Електро-дистрибуција на Калифорнија оди во стечај поради смртоносните пожари во ноември

Компанијата „Пацифик гес анд електрик“, најголемиот приватен снабдувач со гас и електрична енергија во Калифорнија, оди во стечај до крајот на месецот поради смртоносните...

Пожарите во Калифорнија ќе ги чинат осигурителните компании над 10 милијарди...

Штетата од неодамнешните шумски пожари во Калифорнија, осигурителните компании ќе ги чини повеќе од 10 милијарди долари, процени германската фирма за реосигурување „Минхен Ре“,...

Пожари во Австралија, евакуирани стотици лица

Стотици лица се евакуирани поради шумските пожари, предизвикани од топлотниот бран во Австралија. Во огнената стихија уништени се најмалку четири куќи и околу 20.000...

Во пожарот во Северна Калифорнија загинаа 84 лица

Американските власти соопштија дека бројот на загинати во пожарот во северниот дел на Калифорнија изнесува вкупно 84 лица. Огнот, познат како „камперски оган“, е совладан...

Трамп: Финците со гребла се борат против шумските пожари

Финскиот претседател Саули Нинисто ги отфрли тврдењата на неговиот американски колега Доналд Трамп дека Финска со гребла ги решава проблемите со шумските пожари. Нинисто...

Најмалку 77 загинати во пожарите во Калифорнија

Бројот на луѓе кои се водат како исчезнати во најтешкиот и најдеструктивен пожар во Калифорнија е намален од 1.276 на 993 лица, соопшти канцеларијата...

Расте бројот на жртви во пожарите во Калифорнија

Бројот на потврдени жртви во пожарите во Калифорнија се искачи на 63 лица, додека 630 се сметаат за исчезнати, изјави окружниот шериф Бат Кори...

Над 40 лица загинаа во пожарите во Калифорнија

Пожарите што беснеат веќе неколку дена во Калифорнија се прогласени за најсмртоносната огнена стихија во историјата на оваа сојузна американска држава. Билансот на жртви...

Најмалку 50 лица загинаа во пожарите во Калифорнија

Неколку илјади американски пожарникари седми ден се борат со големите шумски пожари во Калифорнија, додека спасувачките тимови се обидуваат да ги пронајдат телата на...