20.8 C
Skopje
15.6.2021 - 15:51

Ознака: Поет

ПЕСНА ЗА БЕСМРТНИОТ ПОЕТ

Стихови за великанот (На Блаже Конески) Според „Тешкото“ што го напиша, ја запознав тежината на твојот збор, и знам: ако некогаш го заиграм - срцето ќе ми трепери во...

Чоколадо старо 120 години пронајдено кај познат австралиски поет

Кога од Националната библиотека на Австралија неодамна ги нашле личните работи на славниот поет Ендру Бартон Патерсон, познат под псевдонимот Банџо, последното нешто што...

Јосиф Бродски – осумдесет години подоцна

Минатиот месец се навршија осум децении од раѓањето на големиот поет Јосиф Бродски. Дури и во контекст на новата студена војна, тој јубилеј е...

Никола Миланоски – атлетичар и поет

Младиот Никола Миланоски од Кичево е и добар атлетичар и поет, зад себе има и неколку трки во Охрид и во Битола, каде што...

Собир во чест на Трајан Мартиновски

Поголема група поети, издавачи, пријатели и почитувачи на неговото дело, денеска организираа чествување за Трајан Мартиновски, член на ДПМ, поет, писател, есеист, новинар, роден...

Филип Димкоски награден за афирмација на македонскиот јазик

Родниот Прилеп му го додели признанието „3 Ноември“ на долгогодишниот соработник на „Колибри“ Младиот македонски поет Филип Димкоски, долгогодишен соработник на „Колибри“ и на „Нова...

Лешниците на дедо Пројко

Македонски писатели за деца во „Колибри“: Петко Шипинкаровски Длабоко во подножјето на планината на самиот крај од селото беше градината на дедо Пројко. Во неа...

Почина драмскиот писател и поет Васил Пујовски

Драмскиот писател и поет за деца и возрасни Васил Пујовски почина денес, на 72-годишна возраст.  Васил Пујовски е роден на први октомври 1946 година во...

Секогаш им ги отворам вратите на младите

Додека работев во театар им ја отворав вратата на младите таленти и многумина од нив сега се познати глумци и режисери. Патот на уметникот...

Пораките на моите песни допираат до сите!

Балкански писатели за деца во „Колибри“: ВЛАСТА ЦЕНИЌ, СРБИЈА Во денешниот број на „Колибри“ ви го претставуваме Власта Н. Цениќ, истакнат српски поет за деца....