Ознака: поети

„Книжевен жезол“ за Гордана Михаилова Бошнакоска и за Аднан Озер

Признанието „книжевен жезол“ што го доделува Друштвото на писателите на Македонија за значаен поетски опус, оваа година им се доделува на македонската поетеса Гордана...

Седум поетски остварувања во потесниот круг за наградата „Антево перо“

Седум поетски остварувања се избрани во потесниот круг за наградата „Антево перо“ за 2020 година и од нив ќе биде прогласена победничката стихозбирка. На својот...

Награди за поетите Михаил Ренџов и Мирослав Биелик од Словачка

Реномираната награда „книжевен жезол“ за поетски опус што ја доделува Друштвото на писателите на Македонија секоја година на еден домашен и на еден странски...

Струга ги испрати поетите од светот

Традиционално, со манифестацијата „Мостови“, фестивалот се простува од градот-домаќин. Сепак, тоа не е и вистинскиот крај на годинашниот фестивал, оти поетскиот карван деновиве ќе...

Поетите и академиците апелираа за заштита на Охрид

На апелите на уметниците учесници на фестивалот „Охридско лето“ за спас на Охрид и неговото езеро, односно за зачувување на статусот на град под...

Над 30 странски поети доаѓаат во Струга

Подготовките за 58-то издание на „Струшките вечери на поезијата“ се во завршна фаза. Покрај добитничката на „Златниот венец“, познатата романска поетеса Ана Бландијана, како...

Реномирани поети ќе читаат на Денот на поезијата

Македонскиот ПЕН–центар и Националната и универзитетска библиотека в четврток ќе го одбележат Денот на поезијата со поетско читање. На читањето, кое традиционално се одржува во...