24.4 C
Skopje
13.5.2021 - 20:37

Ознака: поезија

„Креативни точки“ – мултимедијален настан во Салон 19.19

Петтото издание на мултимедијалната манифестација „Креативни точки 2019“ ќе се одржи утре (14 ноември, четврток) во Салонот 19.19, со почеток во 19:19 часот. Предвиден е...

Второ издание на поетската манифестација „Анте Поповски-Антево Перо“

Годинава меѓународната поетско-културна манифестација „Анте Поповски- Антево перо“ ќе се одвива од 4 до 6 октомври во Скопје и во родното село на поетот,...

Пет стихозбирки во најтесен избор за наградата „Антево перо“

Во најтесен избор за наградата за поезија „Антево перо“ која на почетокот на октомври официјално ќе биде врачена по вторпат, селектирани се пет стихозбирки,...

Поезија од светот ќе се слуша од Музејот на современата уметност

Со меѓународно поетско читање, вечерва, со почеток во 21 часот, во Музејот на современата уметност во Скопје ќе заврши годинешната програма на 58-те „Струшки...

Отворени „Струшките вечери на поезијата“

Министерот за култура Хусни Исмаили синоќа во Струга се обрати на отворањето на 58. издание на светски реномираната поетска манифестација „Струшки вечери на поезијата“,...

Струшките вечери на поезијата стануваат четиријазични

Струга задутре по 58- ми пат ќе стане сцена на една од најголемите и најпрочуените културни манифестации во земјава, но и пошироко – поетскиот...

Распишан поетски конкурсот „100 Илјади поети за промена“ за 2019 година

Mанифестацијата „100 000 поети за промена“, во соработка со здружението „Контекст – Струмица“ распишува поетски конкурс за овогодинешното издание на Фестивалот. Поезијата со која...

Фамозната Полина, вечната љубов на Достоевски

Големите писатели и нивните сопруги и љубовници (2) Големиот руски писател Фјодор Михајлович Достоевски имал две венчани жени и многу љубовници, но само една од...

Поезија од Стефан Марковски објавена во американското списание „Харбингер Асајлан“

Пет песни од македонскиот поет Стефан Марковски беа објавени во летниот број на списанието „Харбингер Асајлам“, кое излегува четири пати годишно во Хјустон, Тексас,...

Ретрспективна изложба на прерано починатиот уметник Димитар Младеновски

Синоќа во галеријата на Домот накултурата „Иван Мазов Климе“ во Кавадарци беше организиран мултимдијален културен настан во чест на прерано починатиот ликовен уметник Димитар...