8.5 C
Skopje
12.12.2019 - 16:24

Ознака: поезија

Фамозната Полина, вечната љубов на Достоевски

Големите писатели и нивните сопруги и љубовници (2) Големиот руски писател Фјодор Михајлович Достоевски имал две венчани жени и многу љубовници, но само една од...

Поезија од Стефан Марковски објавена во американското списание „Харбингер Асајлан“

Пет песни од македонскиот поет Стефан Марковски беа објавени во летниот број на списанието „Харбингер Асајлам“, кое излегува четири пати годишно во Хјустон, Тексас,...

Ретрспективна изложба на прерано починатиот уметник Димитар Младеновски

Синоќа во галеријата на Домот накултурата „Иван Мазов Климе“ во Кавадарци беше организиран мултимдијален културен настан во чест на прерано починатиот ликовен уметник Димитар...

Средба со поетесата Љерка Тот Наумова во Осиек

На манифестацијата 22 „Денови на Браќата Миладиновци“, која денеска ќе се одржува во хрватскиот град Осиек, ќе биде одржана и средба со хрватско -...

Промоција на второто издание на поезија од Елена Пренџова

Промоција на второто издание на поетската книга „Шшш! Интимистичка Вајбер поезија“ од Елена Пренџова ќе се одржи вечерва, во 20 часот, во домот на...

И со поезија се гради пријателство меѓу две земји

Неодамна Марија гостуваше и во Ќустендил, Бугарија, каде што ги претстави своите две поетски книги „Сентиментални отпечатоци на времето“ и „Солза“. Беше пречекана како...

Промоција на „Стан што се распаѓа“ од Биљана Стојановска

Промоција на книгата „Стан што се распаѓа“ од авторката Биљана Стојановска ќе се одржи денеска во 20 часот, во клубот и ресторан МКЦ, во...

Во Битола одбележан денот на поезијата со интерактивен разговор и поетско...

Во Народната и универзитетска библиотека во Битола беше одбележан светскиот ден на поезијата со промоција и разговор за книгите „Некои златни времиња“ од писателот Васил...

Одбележан „Денот на поезијата“ во Кичево

„Денот на поезијата“ денес во Кичево беше одбележан со поетско читање, што се одржа во градската библиотека „Кочо Рацин“. На „Денот на поезијата“ свои...

Објавен конкурсот за поезија „Литературни искри“ во Гостивар

Здружението за култура и заеднички вредности „Слово 21“, организатори на Меѓународниот поетски фестивал „Литературни искри“ го објави  конкурсот преку кој ќе се избираат најдобрите...