1.5 C
Skopje
20.1.2020 - 17:19

Ознака: поезија

Поезијата на Блаже Конески да стане задолжителна лектира

Изборот од поетското творештво на Блаже Конески, содржан во книгава „Дете - тоа гордо звучи“, е направен од десетина негови поетски збирки, како и...

Предавање, поезија и џез-концерт во автобус на ЈСП

Мултиуметничко патување со автобус на ЈСП низ Скопје, наречено „Омнибустопија“, ќе се случи вечерва со почеток во 20 часот. Станува збор за настан кој...

Нови средби со бугарската публика на поетот Филип Димкоски

Младиот македонски поет Филип Димкоски неодамна имаше две претставувања на бугарското издание на неговата книга „Во градината има само љубов“. Првата средба се случи...

Вечер посветена на поезијата на Тихомир Јанчовски во Кавадарци

Вечерва со почеток во 19 часот во Библиотеката „Феткин“ во Кавадарци се рганизира поетско претставување на поетот Тихомир Јанчовски. Последната средба на Јанчовски со...

„Импровизирани часови“ – книга поезија од Давор Стојановски

Деновиве од печат излезе книгата „Импровизирани часови“ на писателот Давор Стојановски. Ова е негова прва книга поезија, каде што Стојановски направил избор од сите...

Музика и поезија на Шри Чинмој во Домот на АРМ

Во Домот на армијата вечерва ќе биде одржан концерт на ансамблот на Сахадева, каде што ќе настапат музичари и пејачи од различни страни на...

„Креативни точки“ – мултимедијален настан во Салон 19.19

Петтото издание на мултимедијалната манифестација „Креативни точки 2019“ ќе се одржи утре (14 ноември, четврток) во Салонот 19.19, со почеток во 19:19 часот. Предвиден е...

Второ издание на поетската манифестација „Анте Поповски-Антево Перо“

Годинава меѓународната поетско-културна манифестација „Анте Поповски- Антево перо“ ќе се одвива од 4 до 6 октомври во Скопје и во родното село на поетот,...

Пет стихозбирки во најтесен избор за наградата „Антево перо“

Во најтесен избор за наградата за поезија „Антево перо“ која на почетокот на октомври официјално ќе биде врачена по вторпат, селектирани се пет стихозбирки,...

Поезија од светот ќе се слуша од Музејот на современата уметност

Со меѓународно поетско читање, вечерва, со почеток во 21 часот, во Музејот на современата уметност во Скопје ќе заврши годинешната програма на 58-те „Струшки...