11.5 C
Skopje
25.5.2019 - 9:37

Ознака: поделба

Вучиќ: Нема никаков договор за поделба на Косово

Српскиот претседател Александар Вучиќ ги отфрли како неточни тврдењата на германскиот весник „Франкфуртер Рундшау“ дека ЕУ и САД усогласиле договор од 17 точки за...

Христијанството не познава поделба меѓу свети Трифун и свети Валентин

Свети Трифун е празник што е дел од православната традиција и се празнува според календарот на Македонската православна црква-Охридска архиепископија, а во Македонија се...

Клаус: Постои опасност од поделба на Европа на Исток и Запад

Поранешниот чешки претседател Вацлав Клаус предупреди на опасност од поделба на Европа на Исток и Запад. – Старата парадигма на Студената војна веќе не е...

Тачи: Нема поделба на Косово ниту република српска на Косово

Косовскиот претседател Хашим Тачи денеска во Париз изјави дека како резултат на разоворите за нормализација на односите меѓу Косово и Србија нема да има...

Српската црква се противи на поделбата на КиМ

По ниедна цена не смее да се доведат во прашање суверенитетот и интегритетот на Србија во Косово и Метохија. Косово никогаш не било ниту...

Поделбата на имотот на СФРЈ на половина пат

Според информациите од МНР, повеќе од половина од дипломатско-конзуларниот имот на СФРЈ веќе е распределен меѓу државите-наследнички, а Република Македонија доби имоти во Париз,...

Демаркација за поделба на предавници и на патриоти

Со интензивирањето на приказната за евентуалното решавање на косовското прашање сѐ погласни се изјавите за патот на независноста по кој би тргнала Република Српска....

Референдумот ја подели и дијаспората

Ставовите на македонските државјани во странство само ја отсликуваат ситуацијата на поделеното општество во земјава, така што, според познавачите, поделбите во дијаспората околу претстојниот...

Истекува рокот за формирање на ЗСО, на Косово тензично

Денеска истекува рокот кој меѓународната заедница им го даде на косовските власти за формирање на Заедницата на српски општини(ЗСО). Српскиот претседател Александар Вучиќ ги повика...

Коцијанчич: Трајно решение за Косово согласно меѓународното право

Трајно решение за Косово ќе значи одржливо реалистично решение според меѓународното право, а двете страни ја дефинираат заедничката основа за взаемна согласност, изјави портпаролката...