Ознака: поддршка

Кузеска: Шестиот пакет мерки е поддршка за туристичко-угостителскиот сектор

Владата предводена од СДСМ продолжува со помош и поддршка за домашната економија, истакна портпаролката на СДСМ Богданка Кузеска. Таа потсети дека се објавени седум јавни...

Гакидова: Добивме подршка од АМС за ЕКК во шах во Охрид

Претседателката на Шаховската федерација на Македонија (ШФМ), Александра Гакидова, заедно со претседателот на Шаховскиот сојуз на град Скопје (ШСС), Ѓорѓи Миновски, оствари средба со...

Објавен јавниот повик за поддршка на угостителските објекти

Објавен е јавниот повик за поддршка на угостителската дејност. Според предвиденото, ќе се поддржат околу 6 илјади компани и 17.000 вработени, а вкупната поддршка...

Британија ја поддржа Чешка за протерувањето руски дипломати

Велика Британија денеска даде „целосна поддршка“ на одлуката на чешката влада да протера 18 руски дипломати, за кои смета дека се членови на разузнавачката...

Џудо-федерацијата на Македонија со нова финансиска поддршка за клубовите

Дополнително, ЏФМ одлучи да ги ослободи клубовите од плаќање на годишната котизација, како уште една мерка за поддршка на македонските џудо-клубови Џудо-федерацијата на Македонија (ЏФМ)...

Поддршка од Хрватска за почеток на преговорите со ЕУ

По посетите на Германија и Словенија, заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Никола Димитров, денеска во Хрватска оствари средба со премиерот Андреј Пленковиќ...

Скопје со поддршка на „Часот на планетата Земја“

Со едночасовно исклучување на светилките, поддршка на оваа акција ќе дадат градските власти, кои ќе ги исклучат светилките на повеќе локации во градот. Светилките...

Европски пари за филмот „Кајмак“ на Манчевски

Филмот „Кајмак“ во режија на Милчо Манчевски, во кој Македонија е носител на проектот, како и филмовите и копродукциите „Живи и здрави“ и „Долината...

Влада за чии политики ќе има поддршка од сите граѓани

Анализирано низ повеќе изборни циклуси, повеќе од јасно е дека македонските партии на секои избори освојуваат повеќе од 70 отсто од вкупниот број гласови,...

Ромни: Републиканците ќе го поддржат Трамп ако повторно се кандидира за...

Републиканскиот сенатор Мит Ромни верува дека поранешниот американски претседател, Доналд Трамп, лесно ќе ја oсвои номинацијата на Републиканската партија за претседател на САД доколку...