Ознака: подготовка

Светот се подготвува за втор бран на коронавирусот

Првиот удар на коронавирусот на северната земјина хемисфера е издржан, со застрашувачки број на заболени и жртви. Со предупредување на експертите, многу земји се...

Подготовка за големото финале

Балканска безбедносна конференција во Минхен Безбедносниот собир се одржува во време на напрегната состојба во светот, но се чини случувањата на Западен Балкан и овој...

Брестовац го скрати списокот, 20 играчи патуваат во Словенија

Селекторот на ракометната репрезентација на Македонија, Данило Брестовац, го објави списокот од 20 играчи кои по Нова година ќе заминат на подготовки во Словенија....

САД и Изреал подготвуваат договор за взаемна одбрана

Амриканскиот претседател, Доналд Трамп, синоќа изјави дека телефонски разговарал со израелскиот премиер, Бенјамин Нетанјаху, за можен договор за взаемна одбрана на двата народа, пренесува...

За мечевите со Исланд, акцент на тактичката подготовка

На поширокиот список на селекторот Брестовац за квалификациските дуели за пласман на ЕП 2020 има девет интернационалци и 19 ракометари од македонските тимови Селекторот на...

Сениорките против Ц. Гора како подготовка за баражот со Словенија

Македонските женски селекции во сениорска и во јуниорска категорија ќе одиграат по два контролни натпревара со соодветните селекции на Црна Гора во рамките на...