5.4 C
Skopje
10.12.2019 - 13:03

Ознака: Подгорица

Заев и Царовска во Подгорица

Премиерот, Зоран Заев, придружуван од министерката за труд и социјална политика, Мила Царовска, денеска е во работна посета на Подгорица, Република Црна Гора. Предвидено е,...

Музејот на градот Скопје во Подгорица со изложба за Скупи

Музејот на градот Скопје гостува во Црна Гора, по повод 70-годишнината на Музеи и галерии на Подгорица, со изложбата „Темната страна на Римската Империја“,...

Невреме во Црна Гора

Силно невреме ја зафати Црна Гора, а во Подгорица, по вчерашните тропски жештини, температурата за само неколку часа се спушти за десет степени. Во Подгорица...

Споменик на Скендербег во Подгорица

Црна Гора Одборниците на општината Тузи едногласно го поддржаа предлогот за подигање на спомен-обележјето посветено на Ѓерѓ Кастриот Скендербег. Споменикот би требало да биде поставен...

Нови антивладини протести во Подгорица

Повеќе илјади граѓани синоќа протестираа во Подгорица барајќи оставки од претседателот Мило Ѓукановиќ, премиерот Душко Маровиќ, главниот обвинител и од директорот на Радио Телевизија...

Револуцијата ги изеде и своите и туѓите деца

Едноставно, како да го снема ентузијазмот. Како неповратно да исчезна и последниот никулец на надеж и на верба оти нештата можат да се сменат,...

Маж загина во експлозија на автомобил во Подгорица

Во експлозија на автомобил во центарот на Подгорица денеска е убиен еден човек, изјави Нермин Абдиќ, директор на Ургентниот центар во главниот град на...

Подгорица ќе протера српски монаси и свештеници

Црна Гора планира да протера над 30 монаси и свештеници на СПЦ со нивните членови на семејствата. Ова, како што пишуваат „Новости“, ќе биде...

Подгорица не се откажува од користењето на еврото

За користење на еврото како официјална парична единица во Црна Гора е потребно да се исполнат петте мерки што се содржани во поглавјето 17...

Делата од Нове Франговски пред црногорската публика

Осумдесет и три дела од циклусот „Собитија“ на Нове Франговски (1939-2017) се претставуваат на изложба во „Галерија арт“ во Подгорица. Изложбата ја организираат Музејот...