-2.2 C
Skopje
21.1.2022 - 8:54

Ознака: податоци

Предновогодишни статистички петарди

Периодичните и дозирани изјави во врска со одредени сегменти и бројки од пописот, додека сѐ уште се чека објавувањето на конечните резултати, само дополнително...

Младината непродуктивно сурфа на интернет

Анализата на ДЗС покажува дека „огромно мнозинство од младите или над 90 проценти го користат интернетот за игри, забава и денгубење“, додека многу мал...

Фудбалери бараат надомест за користење на нивните податоци

Предводени од Расел Слејд, поранешен менаџер на Кардиф, 850 играчи бараат компензација за тргувањето со нивните податоци за перформансите во изминатите шест години и...

Кочанец дал податоци за неговата сметка на измамник

Кочанската полиција поднесе кривична пријава против 30-годишниниот П.С. од Струга, на издржување на затворска казна од седум години во затворот во Штип и против...

ЕУ најавува битка за заштита на личните податоци на интернет

Повеќе онлајн активисти за заштита на приватноста во сајбер-просторот низ Европа најавија иницијатива за законско решение со кое се бара од владите да донесат...

Пандемијата овозможи наплив на странски компании за надзор во Европа

Европските влади создадоа пракса за ангажирање на странски технолошки компании за надгледување на сопствениот народ, за што најчесто ги користат услугите на американски фирми...

За реално намалување на невработеноста се потребни реални податоци

Кога зборуваме за невработеноста во Македонија, она што првично треба да се утврди се фактите, дали за време на пандемијата има или нема зголемување...

Кина: Нема докази за прикривање на податоците за ковид-19

Висок службеник на кинеското Министерство за здравство изјави дека нема докази за обвинувањата дека Кина не ги споделила податоците со истражувачите на Светската здравствена...

ЈO: Од „Телеграм“ немаме добиено податоци за случајот „Јавна соба 2“

Од Јавното обвинителство велат дека активно постапуваат за утврдување кривична одговорност во предметите поврзани со групите „Јавна соба“, во пресрет на петтиот Марш за...

„Блеклајт“ открива кои веб-сajтови испраќаат податоци до Фејсбук

Фејсбук е апликација што ја користат луѓето низ светот, но исто така има и алатки што откриваат кои интернет-страници ги испраќаат вашите податоци до...