10.8 C
Skopje
24.10.2021 - 12:11

Ознака: погреб

Погреб во Преспа. Македонски реквием (1)

Погреб во Преспа. Македонски реквием е насловот на нашата денешна колумна, драг читателу. Прости за нејзиниот невесел, темен наслов и содржина што ќе следува...

Кралското семејство се прости од принцот Филип

Британскиот принцип Филип денеска беше погребан во капелата „Сент Џорџ“ во замокот Виндзор, на интимна церемонија во тесен круг на роднини, во согласност со...

Хари и Вилијам добија можност да се сретнат за време на...

Трогателната церемонија за збогување со принцот Филип, кој почина минатата недела, им пружи на неговите внуци Хари и Вилијам можност повторно да се сретнат,...

Погреб на принцот Филип – Цела нација со една минута молк

Принцот Филип, војводата од Единбург и сопруг на кралицата Елизабета Втора, кој почина минатата недела на 99-годишна возраст, ќе биде погребан денеска по комеморацијата...

Зафир Хаџиманов погребан во Алејата на заслужните граѓани во Белград

Погребот на познатиот македонски пејач, композитор, поет и глумец, Зафир Хаџиманов, беше одржан денес на Новите гробишта во Белград, а неговата урна беше положена...

Балашевиќ погребан во кругот на семејството со песната „Оливера“

Музичарот Ѓорѓе Балашевиќ беше погребан денеска на Градските гробишта во Нови Сад. Легендарниот панонски морнар бил испратен на вечно почивање без присуство на свештеник. Балашевиќ...

Пјер Карден погребан во ковчег кој самиот го дизајнирал

Легендарниот француски моден дизајнер Пјер Карден беше погребан завчера во Париз. Погребот на гробиштата Монмартр беше во присуство на најблискиот круг на семејството и...

Денеска ќе бидат погребани две млади лица од трагично загинатите во...

Денеска во Посушје се одржува погреб за двајца трагично загинати, а нивните шест пријатели ќе бидат испратени на вечно почивалиште утре во Ракитно. Погребот на...

Погребан Паоло Роси

Легендата на италијанскиот фудбал, Паоло Роси е погребан во Виченца. Претходно, неговиот ковчег беше изложен во Катедралата во Виченца. Илјадници луѓе се собраа на...

Погребан Диего Марадона

Легендарниот аргентински фудбалер, Диего Армандо Марадона, кој почина во средата, е погребан во Буенос Аирес. Илјадници навивачи на улиците на аргентинската престолнина се простија...