Ознака: повратници

Од странство вратени 1.842 македонски граѓани во организација на МНР

По апелот за пријавување на македонски граѓани затекнати во странство и нивно евидентирање со цел враќање во земјата, како и по јавниот повик за...

Владата објави тендер за чартер-летови за враќање на македонските државјани

Владата го објави тендерот за организирање авионски превоз за пренесување на македонските граѓани од странство. За дестинации за чартер-летови се утврдени: Малта – Скопје, со...

Државата ќе исплатува половина од платата на повратниците

Државата ќе покрива половина од минималната месечна плата, доколку Бугарите што работат во странство се вратат во земјата и почнат да работат во малите...

Треба ли Македонија да им го одземе државјанството на џихадистите повратници?

Домашните аналитичари оценуваат дека ваквите чекори што сега ги преземаат Данска и Германија, но и неколку други земји во светот, не се потребни за...

Кој ќе ги израсне децата на Исламска држава?

Автономната администрација предводена од Курдите во североисточна Сирија, на Германија и предаде четири деца чии родители биле дел од терористичката организација Исламска држава (ИД),...

Ресоцијализацијата најдобро решение за повратниците од ИСИЛ

ПРОФЕСОР ЕРОЛ САУТЕРС, ПОРАНЕШЕН АГЕНТ НА ФБИ Како поуспешно да се спречат терористичките закани, колку светот е безбеден од насилниот екстремизам и како Македонија и...

Безбедносни закани од повратниците од ИД

Последните истражувања покажуваат дека 41.490 државјани од 80 земји станале борци на терористичката група ИД во Ирак и во Сирија. Од нив, околу 7.300...

Македонија го стега обрачот против тероризмот

Министерството за внатрешни работи, во соработка со партнерите од глобалната коалиција за борба против тероризмот и „Сириските демократски сили“, во текот на изминатото деноноќие...

Ќе се гради центар за повратници од ИД

Во Албанија ќе се гради центар за повратници од ИД од балканските држави, објавија албански медиуми. Информацијата ја соопштил бугарскиот премиер Бојко Борисов на конференција...

Во Албанија ќе се гради центар за повратници од ИД

Во Албанија ќе се гради центар за повратници од ИД од балкански држави, објавија албански медиуми. Информацијата ја соопштил бугарскиот премиер Бојко Борисов на конференција...