-4.2 C
Skopje
21.1.2020 - 10:59

Ознака: повлекување

Повлекувањето на Американците ќе предизвика граѓанска војна во Авганистан?

Повлекувањето на американските воени трупи од Авганистани не е чесно повлекување, туку капитулација. Најдобриот исход на кој што Американците ќе можат да се надеваат...

САД почнаа со повлекувaње дипломати од Венецуела

Стејт департментот нареди дел од вработените на американската влада да ја напуштат Венцуела, само ден откако Вашингтон го призна опозицискиот политичар Хуан Гуаидо за...

Трамп: Сто проценти го поддржувам НАТО

Американскиот претседател Доналд Трамп синоќа изјави дека го поддржува НАТО „100 отсто“, но повтори дека земјите членки треба да ги зголемат своите воени трошоци. –...

Започна повлекувањето на американските трупи од Сирија

Воената коалиција предводена од САД официјално го започна процесот на повлекување на трупите од Сирија, потврдија челните лица на армијата на САД, без да...

САД нема временска рамка за повлекување на силите од Сирија

САД немаат изработено временска рамка за повлекување на своите војници од Сирија, но не ни планираат да останат во оваа земја неограничено, изјави денеска...

„Ваша е, ние завршивме“

Американското повлекување ќе ги остави курдските сили во Сирија без воена поддршка, додека турскиот претседател Ердоган се заканува дека ќе ги нападне, сметајќи ги...

САД започнаа да се повлекуваат од Сирија

САД почнаа да ја повлекуваат својата војска од Сирија, изјави денеска портпаролот на Белата куќа Сара Сандерс. Таа појасни дека враќањето дома на американските војници...

Повлекувањето на Меркел ќе ја забави Европа

Евентуалните предвремени избори може да ја остават Германија, главниот политички и економски актер во ЕУ, без цврсто лидерство. Тоа, пак, сигурно ќе ѝ отежне...

Ангела Меркел донесе неочекувана одлука

Германската канцеларка Ангела Меркел соопшти дека нема повторно да се кандидира за претседателка на Христијанско-демократската унија(ЦДУ) на изборниот конгрес на партијата закажан за 8...

Тојота повлекува 2,4 милиони хибридни автомобили

Јапонскиот автомобилски гигант Тојота соопшти денеска дека ќе повлече повеќе од 2,4 милиони хибридни автомобили поради грешка која би можела да предизвика несреќи, по...