4.2 C
Skopje
23.1.2020 - 13:49

Ознака: повлекување

Повлекување на војниците без премиерот!

Словенечкиот премиер Марјан Шарец не бил соодветно повикан на состанокот на кој се одлучуваше за повлекување на словенечките војници во Ирак. Шарец во изјава...

Усвоен закон против намерите на Трамп за повлекување на САД од...

Комитетот за надворешни работи на американскиот Сенат го усвои законот со кој на претседателот Доналд Трамп ќе му се забрани да ги повлече САД...

САД почнаа со повлекување од Парискиот климатски договор

Со одлуката за повлекување, која ја донесе претседателот Доналд Трамп во 2017 година, САД станаа единствената земја во светот што нема да биде потписничка...

Повлекувањето на САД од Сирија како подготовка за конфликт

Зад повлекувањето на американските војници од северна Сирија би можеле да се кријат поголеми геостратегиски интереси на Вашингтон, смета германскиот политиколог Јозеф Брамл. Погледот...

Американски ставови за повлекувањето од Сирија

Одлуката на американскиот претседател Доналд Трамп да ги повлече американските сили и да им ја откаже поддршката на курдските сојузници во Сирија, со што...

САД се повлекуваат од северот на Сирија

Американските сили почнаа да се повлекуваат од реоните во Сирија близу границата со Турција, јавија американски медиуми. Тоа се случува откако Белата куќа соопшти дека...

Недостиг или повлекување на производите?

Жителите на четирите општини на северот на Косово се соочуваат со недостиг од основни животни производи. Околу 400 сопственици на дуќани и на продавници...

Трамп: Иран сега ги почитува САД поради мојата политика

Американскиот претседател Доналд Трамп порача дека Иран го сменил своето однесување како резултат на неговите санкции и повлекувањето на САД од нуклеарниот договор. - Техеран...

Вотел: Нема краен рок за повлекувањето на американската војска од Сирија

Командантот на американските сили на Блискиот Исток Џозеф Вотел изјави дека нема притисок за повлекување на војската на САД од Сирија до некој определен...

Воениот врв на САД во несогласување со Трамп за повлекувањето од...

Американскиот воен командир кој ја водеше воената операција против ИСИС, за Си-ен-ен повторно изјави дека не се согласува со одлуката на претседателот Доналд Трамп...