38.8 C
Skopje
31.7.2021 - 20:00

Ознака: повлекување

Американската војна во Авганистан завршува со тежок пораз

Сакам да зборувам за среќни работи, се побуни американскиот претседател Џо Бајден на почетокот од месецов кога беше запрашан од новинарите за повлекувањето на...

Заев за Шекеринска: Таа е моја другарка, без разлика каде ќе...

Премиерот и лидер на СДСМ, Зоран Заев, изјави дека тој и потаму ќе соработува со Радмила Шекеринска по најавата дека таа нема да се...

Американската војска се повлекува од Авганистан до 11 септември

Претседателот на САД, Џо Бајден, изјави дека американските војници целосно ќе се повлечат од Авганистан до 11 септември оваа година, со што ќе се...

Дaнска превентивно ја повлекува од употреба вакцината на „Астра зенека“

Данските власти издадоа соопштение за привремено повлекување од употреба на вакцината на „Астра зенека“ како мерка на претпазливост, бидејќи кај некои пациенти се појави...

Изет Меџити се повлече од позицијата координатор на пратеничката група на...

Пратеникот Изет Меџити се повлече од позицијата координатор на пратеничката група на ДУИ. Тој вели дека продолжува да биде „чувар“ на политиките и идеалите...

САД официјално се повлекоа од Парискиот договор за климата

Соединетите држави денес официјално се повлекоа од Парискиот договор за климатски промени, пренесува „Ројтерс“. Администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп достави официјално известување до ОН...

Дурловски се повлекува од пратеничката функција

Пратеникот Игор Дурловски од ВМРО-ДПМНЕ го напушта Собранието. Тој на социјалните мрежи напиша дека негови приоритети се националните интереси, по што посочи дека боде...

Дамјан Манчевски се повлекува од политичкиот живот

Поранешниот министер за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски попладнево преку социјалните мрежи информираше дека донел одлука целосно да се повлече од политиката. - Донесов...

НАТО и САД се повлекуваат од Авганистан

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, денеска ја потврди одлуката на Алијансата за повлекување на силите од Авганистан заедно со САД, по изјавата на...

Игор Јанушев се повлече од функцијата

Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ вечерва избра нови членови на Извршниот комитет на партијата. Генералниот секретар на партијата, Игор Јанушев, се повлекува од партиската функција,...