Ознака: повидок

На повидок геополитичка катастрофа во Сирија

Хуманитарната криза во Идлиб може да се претвори во вистинска геополитичка катастрофа во Сирија, по убиството на 33 турски војници во сириски воздушен напад,...

Дали е на повидок изборна апстиненција на дијаспората

За следните избори предизвик за државата нема да биде анимирањето на луѓето во странство, бидејќи, за жал, земјава не поседува инструментариум со кој може...

На повидок начин за лекување на сите типови рак

Новооткриен дел од имуниот систем на луѓето би можел да биде искористен за лекување на сите видови рак. Во истражувањето, преку лабораториските тестови на...

На повидок драматичен пад на доларот?

Во средината на месецов, доларот би можел да доживее драматичен пад, бидејќи Федералните резерви на САД ќе „вбризгаат“ речиси 500 милијарди долари во американската...

На повидок војна за гасот помеѓу ЕУ и САД

Германски претставници предупредуваат дека Европската Унија би можела да ги затвори американските терминали за течен гас, како одговор на американските санкции против компаниите што...

На повидок нова танкерска војна на Блискиот Исток

Тензиите и натаму се високи во регионот на Персискиот Залив, а според некои од експертите ситуацијата многу потсетува на т.н. танкерска војна од 1980-тите...

Воен судир на повидок – Пакистан и Индија

Тензиите помеѓу нуклеарните сили Индија и Пакистан секојдневно растат, особено по минатонеделните инциденти, во кои беа соборени неколку воени авиони на двете страни над...