-7.2 C
Skopje
25.1.2022 - 3:12

Ознака: Победник

Првата победничка на Трансконтиненталната трка ги издржа напорите и непогодите

Германката Фиона Колбингер стана првата победничка на Трансконтиненталната велосипедска трка, во конкуренција на повеќе од 200 мажи, поминувајќи над 4.000 километри низ Европа за...

На Тур првпат се возеше со брзина над 100 км/ч

По 23 дена, 21 етапа и повеќе од 3.000 км, е познат победникот на Тур де Франс за 2019 година, Колумбиецот Еган Бернал стана...

Еган Бернал прв Колумбиец победник на Тур де Франс

Тој е и најмладиот победник на најпрестижната велосипедска трка на светот по 110 години Еган Бернал е првиот Колумбиец, наедно и најмладиот, на 22 години...

Екрем Имамоглу победник на изборите за градоначалник на Истанбул

Екрем Имамоглу е победникот на изборите за градоначалник на Истанбул. Според првичните неофицијални резултати, кандидатот на републиканската народна партија освоил 55 отсто од гласовите....

Конти води пред Роглич, но Алпите ќе го дадат победникот на...

На половината од 102-то издание на велосипедската трка Џиро д’Италија (по 10 извозени етапи од вкупно 21), во генералниот поредок води Италијанецот Валерио Конти...

Данкан од Холандија е победник на „Евровизија 2019“

За „Нова Македонија“ од Тел Авив, Марија Таушанска Данкан Лоренс, претставникот на Холандија, кој важеше за фаворит цело време, со вкупно 492 поени, од жирито...

Дуел на победнички настроените Металург и Загреб

Металург во подготвителниот период во јануари славеше на турнирот во Гренобл, а Загреб победи во Макарска, пред денешниот дуел, прв официјален годинава, во Регионалната лига,...

Металург – прв странски тим победник на турнирот во Гренобл

Во финалето ослабениот Металург го победи второпласираниот тим од шпанското првенство, Бидасоа, а на турнирот поединечни награди освоија Дупјачанец и Шпенде. Турнирот во Гренобл...

Манчестер сити со трофеј ја почна сезоната

Првакот на Англија, Манчестер сити, е победник во 96-то издание на Комјунити шилд, англиската верзија на Суперкупот (до 2002 година се викаше Черити шилд)....

Атипичниот јунак Томас – од водоносец до победник на Тур

Томас, кој му помагаше на Фрум трипати да победува на Тур, конечно на 32 години успеа да триумфира на најпрестижната светска велосипедска трка Имаше периоди...