Ознака: Победник

„Улиште“ е победник на „Санденс“

Косовскиот филм „Улиште“ на режисерката Блерта Башоли, кој е копродукција помеѓу Косово, Македонија, Швајцарија и Албанија, освои 3 награди на „Санденс“, најголемиот фестивал за...

Конгресот потврди: Бајден е победник на претседателските избори

Конгресот на САД ја потврди победата на Џо Бајден на американските претседателски избори, ден откако толпата поддржувачи на Доналд Трамп упадна во зградата во Капитол,...

Ѓоко Ѓорчев со „Нека е вечна љубовта“ освои „гран при“ на...

Победник на 24 издание на Интернационалниот фестивал на забавни мелодии „Еврофест 2020“ е Ѓоко Ѓорчев. Тој ја отпеа баладата „Нека е вечна љубовта“ и...

Рапиден економски раст е формулата за победник

Стопанството во фокусот на кампањите за претстојните избори Големите наративи какви што се членството во ЕУ и во НАТО и прашањата за името се затворени,...

Маер победи во натпреварот „од дома“ на врвни десетобојци

АТЛЕТИКА Светскиот рекордер во десетобој, Французинот Кевин Маер е победник во „Ултимејт гарден фајт“ (натпревар од својот двор), натпреварување на далечина, организирано од Светската атлетика...

Македонски хорор филм победник на фестивал во Венецуела

Краткометражниот игран филм „Сонот за крвта и душата“ ја освои наградата за најдобар интернационален краток хорор филм на шестиот „Финдекоин“, интернационален независен филмски фестивал...

Шпанија победник на Медитеранските игри во Атина

Кадетската ракометна селекција на Шпанија е победник на 17-те младински Медитерански игри што се одржуваа во Атина, Грција. Во финалето на Игрите, шпанските кадети...

Државната изборна комисија во Хрватска официјално го прогласи Милановиќ за победник...

Државната изборна комисија во Хрватска официјално го прогласи Зоран Милановиќ за победник на претседателските избори во Хрватска, откако беа преброени гласовите од сите 6.533 избирачки...

Линдвик со рекорд ја сопре победничката серија на Кобајаши

Норвежанецот Мариус Линдвик (21) беше сензационалниот победник во Гармиш-Партенкирхен, на вториот натпревар на 68. издание на новогодишната турнеја „Четири скокалници“ со фантастичниот скок од...

Победник во Охрид и на Светскиот куп на ФИНА

ТОМИ СТЕФАНОВСКИ (2) Пред 10 години Томи Стефановски го преплива Ла Манш, а во 2016 година на залезот од кариерата ги постигна најголемите резултати во...