27.8 C
Skopje
27.9.2021 - 18:43

Ознака: победа

Зад „ентропијата“ во глобалната економија се крие соработка на големите

Додека на еден не му се стемни, на друг нема да му се раздени, вели една народна поговорка. И, во принцип, не греши. Актуелната...

Британка со 106 години го победи вирусот

Жена стара 106 години, за која се верува дека е најстарата пациентка во Велика Британија која успешно го пребродила коронавирусот, беше испратена од болницата...

Работнички и Победа – клубови со богата историја

Попев беше фудбалер на двата клуба, а кариерата потоа ја продолжи понатаму на фудбалскиот терен, но како судија. Дебармаалскиот клуб го красеше другарство, а...

Ѓорческа започна со победа во Анталија

Добар старт на најдобрата македонска тенисерка Лина Ѓорческа на турнирот во Анталија, Турција (земјена подлога и со награден фонд од 25.000 долари). Таа и...

Металург тргна со победа

Со победата на Металург на гости кај Струга со 29-24 (14-15) почна пролетниот дел од сезоната во машката ракометна Суперлига. Металурзите грчевито го почнаа...

Со новата победа, Сандерс го зацврсти статусот на фаворит

Сенаторот од Вермонт ја доби поддршката на најразлични гласачки групи - млади и средовечни лица, Јужноамериканци, членови на синдикати и бели високообразовани жени -...

Шифрин доскија до 63-та победа

Повеќе победи од Шифрин во СК меѓу жените има само нејзината сонародничка Вон, 82, а кај мажите Швеѓанецот Стенмарк забележа рекордни 86 победи Американската скијачка...

Одлична игра на двајцата најмлади во победата над Кувајт

Македонската машка ракометна репрезентација со победа го отвори подготвителниот циклус во пресрет на Европското првенство (ЕП) што во јануари треба да се игра во...

Борис Џонсон прогласи победа на конзервативците

Британскиот премиер Борис Џонсон прогласи победа на својата Конзервативна партија, која освои убедливо мнозинство на изборите што се одржаа вчера. Тој кажа дека неговата влада...

Федерер победува, но и сѐ почесто губи!

Швајцарскиот тенисер Роже Федерер зад себе има уште една успешна сезона, иако летово наполни 38 години. Годинава тој ќе ја заврши како трет тенисер...