13.9 C
Skopje
20.7.2019 - 6:09

Ознака: победа

Кугларите со една победа и три порази си заминаа од СП

Македонската машка кугларска репрезентација, со три порази и една победа, се враќа од Светското екипно првенство (СП) во чешкиот град Рокичани. Избраниците на селекторот...

Ѓер на врвот во Европа трета сезона по ред

Ракометарките на Ѓер третпат по ред се победнички во Лигата на шампионките (ЛШ), откако во финалето на завршниот турнир во Будимпешта славеа над Ростов...

Ластовичките што ја најавија македонската (ракометна) пролет

Доктрината демонстрирана од РК Металург е во спортски облик, но во своето битие, таа е длабоко патриотска, во која е вградена љубов кон татковината,...

По поразот и победата

Отсекогаш сум ѝприпаѓал на онаа група луѓе чие животно мото било: „Не може никој да ми урне толку, колку што јас можам да создадам.“...

Металург по шест години го врати купот во Автокоманда

Во финалето Металург беше подобар од бранителот на трофејот Вардар, победувајќи го на пенали со 33-32 (29-29, 12-16) Ракометарите на Металург забележаа сензационална победа во...

Спектакуларните ножички на Белоти донесоа победа на Торино

Многу голови, атрактивни потези, црвен картон, им овозможија екипите на Торино и Сасуоло на фудбалските фанови во 36. коло на Серија А. Гостинскиот тим...

Победа за социјалистите во Шпанија

Шпанските владејачки социјалисти победија на третите избори во земјата за четири години, но не успеаја да го обезбедат потребното мнозинство, па ќе мора да...

Кипчоге победи во Лондон со второ најдобро маратонско време

Кениецот Елиуд Кипчоге (34), светскиот рекордер во маратон од Берлин 2018-та (2:01,39 часа) по четврти, рекорден пат, победи на маратонот во Лондон, со рекордно...

Келн на дофат на „црвено-црните“

Вардар на последниот европски натпревар во Скопје повторно прикажа незаборавна игра, совладувајќи го Пик Сегед со убедливи 31-23. Фантастичната атмосфера што навивачите ја создадоа како...

Меркел му ја честиташе победата на Зеленски

Германската канцеларка Ангела Меркел беше меѓу последните западни лидери што му честитаа на Володомир Зеленски за неговата убедлива победа во вториот круг од претседателските...