Ознака: победа

Мизрахи: Омразата која постои мора да се победи

Рашела Мизрахи, кандидат за пратеник на листата на кандидати од ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата во втората изборна единица, денеска пред Музејот на македонската борба се...

Изборна победа без мандат од граѓаните

Кампањата на ДУИ и наративот што го употребува во предизборните денови се опасни по повеќе точки. Не само поради потсмевањето и минирањето на демократијата...

Апсолутна победа

Во реакциите на водечките светски медиу ми и агенции многу малку е посветено простор за демократскиот амбиент во кој се спроведоа парламентарните, покраинските и...

Зад „ентропијата“ во глобалната економија се крие соработка на големите

Додека на еден не му се стемни, на друг нема да му се раздени, вели една народна поговорка. И, во принцип, не греши. Актуелната...

Британка со 106 години го победи вирусот

Жена стара 106 години, за која се верува дека е најстарата пациентка во Велика Британија која успешно го пребродила коронавирусот, беше испратена од болницата...

Работнички и Победа – клубови со богата историја

Попев беше фудбалер на двата клуба, а кариерата потоа ја продолжи понатаму на фудбалскиот терен, но како судија. Дебармаалскиот клуб го красеше другарство, а...

Ѓорческа започна со победа во Анталија

Добар старт на најдобрата македонска тенисерка Лина Ѓорческа на турнирот во Анталија, Турција (земјена подлога и со награден фонд од 25.000 долари). Таа и...

Металург тргна со победа

Со победата на Металург на гости кај Струга со 29-24 (14-15) почна пролетниот дел од сезоната во машката ракометна Суперлига. Металурзите грчевито го почнаа...

Со новата победа, Сандерс го зацврсти статусот на фаворит

Сенаторот од Вермонт ја доби поддршката на најразлични гласачки групи - млади и средовечни лица, Јужноамериканци, членови на синдикати и бели високообразовани жени -...

Шифрин доскија до 63-та победа

Повеќе победи од Шифрин во СК меѓу жените има само нејзината сонародничка Вон, 82, а кај мажите Швеѓанецот Стенмарк забележа рекордни 86 победи Американската скијачка...