-5.2 C
Skopje
17.1.2022 - 2:41

Ознака: плоштад

Скопје што не се заборава – кино џабе на плоштадот

Како функционираше кино џабе? Навистина многу необично. Проекторот беше сместен во една просторија во приземјето на Офицерскиот дом, а „платното“ се наоѓаше на ѕидот...

Искршена урбана опрема на Плоштадот во Струмица

Непознати сторители синоќа ја искршиле урбаната опрема која го украсува плоштадот „Гоце Делчев“ во Струмица, информираат од ЈПКД „Комуналец“. На удар на вандалите повторно биле...

Нов плоштад и детски парк во Карпош

Нов урбан сквер и детски парк ќе добијат граѓаните на општина Карпош, на границата меѓу урбаните заедници Нерези и Тафталиџе 2. Попладнево градоначалникот Стефан Богоев...

Пијано-маратон на Дуња Иванова на плоштадот „Македонија“

Наспроти конвенционалниот начин на следење солистички концерти за пијано, кои претпоставуваат посебна подготовка, планирање, концертна сала, програма и слично, овој настан ги пречекува слушателите...

Во Истанбул расцвета рекордно голем тепих од лалиња

И оваа година на плоштадот Султан Ахмет спроти црквата Света Софија во Истанбул расцвета рекордно голем ќилим, составен од стотици илјади лалиња кои секоја...