-1.2 C
Skopje
16.1.2022 - 11:01

Ознака: плоштад

Концерт на Владимир Четкар на плоштадот во Охрид

Познатиот македонски џез-музичар Владимир Четкар, денеска, во 13 часот, ќе одржи бесплатен концерт на плоштадот во Охрид. Настанот е во организација на општината Охрид,...

Блесна новогодишната елка во Скопје

Со вeчерашното светнување на елката на плоштадот Македонија и отворањето на новогодишниот базар „Винтерленд“ симболично се означи почетокот на новогодишните празнувања во Скопје. На почетокот...

Елката на плоштадот во Скопје ќе светне в петок

Новогодишниот базар „Винтерленд“ ќе почне на 6 декември, петок, со традиционално осветлување на елката. Новогодишните куќарки ќе бидат сместени на новиот плоштад меѓу ГТЦ...

Новогодишната магија ќе се спушти над плоштадот

Заклучно со утрешниот ден, Скопје треба да ги добие новогодишните светилки и елката на плоштадот. И годинава ќе има украсени куќички од веќе познатата...

Наместо шпански скали нов плоштад пред ГТЦ

Новата плоштадска површина од Градскиот плоштад до влезот на ГТЦ ќе се простира на површина од околу 5.000 квадратни метри. Се очекува работите да...

Илјадници граѓани ги пречекаа вардарци на плоштад

Илјадници граѓани со овации и громогласен аплауз на плоштадот „Македонија“ во Скопје синоќа ги пречекаа ракометарите на Вардар кои по втор пат, го освоија...

Протестите на плоштадот „Тијанмен“ засекогаш ја изменија Кина

Настаните од плоштадот „Тијанмен“ во Пекинг помогнаа во модернизирањето на кинеската полициска држава, во која денес организирањето такви демонстрации речиси е невозможно. Масакрот на...

Париз сака да именува плоштад по принцезата Дијана

Градското собрание на Париз сака да именува еден мал плоштад по принцезата Дијана, кој се наоѓа на местото на сообраќајната несреќа во која загина...

Трпеливо се чека за Светата Литургија на папата Франциск

  Стотици граѓани се собраа да ја прослават мисата на поглаварот на Римокатоличката црква на плоштад „Македонија“ во Скопје. Граѓните од целата Република, но и...

Ајде да биде чисто како постојано да ни доаѓа папата

Скопје блесна како никогаш досега и навистина е убава сликата што ја гледаме. Можеме ли и натаму да ја задржиме, за да го гледаме...