Ознака: плоштад „Македонија“

Фотовест: „Воинот на коњ“ доби друштво

За време на полицискиот час, „Воинот на коњ“ доби друштво. Нашиот колега Горан Анастасовски фотографираше патки додека уживаат во пролетното сонце на празниот плоштад...

Над 60.000 граѓани ја дочекаа Новата година на плоштад „Македонија“

Над 60 000 граѓани од земјава и од странство ја дочекаа Новата 2020 година во главниот град на плоштадот „Македонија“ со балканскиот пејач Дино...

Скопјани денеска ќе ја прават најголемата елка од луѓе за Гинис

Плоштадот „Македонија“ во 13 часот ќе биде местото каде што скопјани ќе се обидат да постават нов Гинисов рекорд за најголема новогодишна елка во...

Град Скопје: Дојдете на плоштад да ја направиме најголемата елка од...

Плоштадот „Македонија“ утре во 13 часот ќе биде местото каде што скопјани ќе се обидат да постават нов Гинисов рекорд за најголема новогодишна елка...

Супер дружење на првачињата со Ивце Пивце во Рамстор Мол

Сакаме школо. Сакаме повеќе лектири. Давајте домашни - Не се издржува веќе!!! Секој ден математика. Секој ден за ужинка – Грашок и боранија, беа...

Финалето Вардар-Веспрем на видео-бим на плоштадот „Македонија“

Градот Скопје организира заедничко следење на финалниот натпревар од Ф4 турнирот за титулата во ЕХФ Лигата на шампионите, каде Вардар денеска во 18 часот...

Матурантите по тринаесетти пат одиграа квадрил на плоштад „Македонија“

На плоштадот „Македонија“ денеска се одржа „Матурската парада 2019 “, а матурантите од Скопје точно напладне, заедно со своите врсници од повеќе градови од...

Велосипедист каснат од куче на плоштад Македонија

Скопјанец би каснат од куче додека возел велосипед на плоштадот во главниот град. Како што информира МВР, синоќа во 20 часот во Полициската станица...

Светот во мало се слеа во нашата држава

На плоштадот „Македонија“ можеа да се забележат повеќе македонски, хрватски, словенечки и српски знамиња, како и националните обележја на Албанија, Бразил, Полска, Франција, Венецуела......

Луѓе од целиот свет соединети на мисата во Скопје

  Посетата на папата Франциск на едно место соедини луѓе од различни држави, националности, но и религии. За време на мисата со која чествуваше поглаварот...