23.9 C
Skopje
19.6.2019 - 11:28

Ознака: пливање

Марко Блажевски со нов државен рекорд на 100 градно

Македонскиот пливачки олимпиец од Лондон 2012 и од Рио 2016 година, Марко Блажевски, постави нов државен рекорд на 100 метри градно, 1:02,88 минути, во...

Филипчев нов претседател на пливачката федерација, Маленко разрешен

Александар Филипчев, првиот човек на Пливачкиот клуб (ПК) Делфин од Скопје, е избран за нов претседател на Пливачката федерација на Македонија (ПФМ) на денешното...

Пливачките надежи на Вардар 2018 имаа успешен настап во Белград

Надежите на пливачкиот клуб Вардар 2018 имаа успешен настап и се вратија со голем број медали од Белград, каде што учествуваа на меѓународниот пливачки...

Годините не се пречка за 76-годишната медалистка во пливање

Седумдесет и шестгодишната пливачка од Египет, Нагва Јусеф Гораб, веројатно требаше да освои многу повеќе медали досега, судејќи според нејзината посветеност кон спорот која...

Одржувајте ги кучињата во форма со трчање, планинарење, пливање

Ако вашиот пес има повеќе килограми од дозволеното, тогаш ви е потребен план за вежбање Вежбањето е многу важно за одржување на здравјето на кучињата....

Фелпс: Спортистите треба да добијат поголема поддршка по пензионирањето

Легендарниот американски пливач Мајкл Фелпс истакна дека треба да се зголеми поддршката на поранешните врвни спортисти. Фелпс во јануари изјави дека по повлекувањето минувал низ...

Џетини и Позопон најбрзи на „Охридскиот пливачки маратон“

Од двајцата македонски пливачи, Евгениј Поп Ацев заврши на седмата позиција, а Александар Илиевски беше 11-ти во конкуренција на 18 натпреварувачи Италијанските пливачи Франческо Џетини...

Најдобрите од лани повторно ќе пливаат во Охрид

Одлично се чувствувам, добро сум подготвен, очекувам добра трка и добар пласман. Конкуренција годинава е многу силна, има повеќемина врвни маратонци што се кандидати...

На Охридскиот пливачки маратон пријавени 40 учесници од 13 држави

Од нив, 26 се во машка, а 14 во женска конкуренција, од 13 држави, меѓу кои е и ланскиот победник, Германецот Александар Стужински, додека...

Аргентински триумф на Интернационалниот маратон во Охрид

Аргентинецот Гилермо Бертола триумфираше на Интернационалниот пливачки маратон на 10 километри, кој денеска се одржа во Охридското Езеро. Пливачот ја помина делницата од 10...