Ознака: плати

Џонсон: Платите во јавниот сектор не можат брзо да се зголемат

Премиерот на Велика Британија Борис Џонсон денеска изјави дека платите во јавниот сектор не можат нагло да се зголемат, како што бараат синдикатите, бидејќи,...

ССМ се кити со туѓи заслуги, реагира КСС

Изјавите на Сојузот на синдикати на Македонија (ССМ) дека најавениот штрајк дава резултати, односно дека во Град Скопје и ЈСП се покачени платите како...

Ковачевски: Со растот на платите покажавме дека работниците ни се на...

Премиерот Димитар Ковачевски во придружба на министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски, заменик на претседателот на Владата за економски прашања, координација на...

Димовски до Мицкоски: Со декларативни изјави не покажуваш дека си поразличен...

Претседателот на Сојузот на синдикати на Македонија, Дарко Димовски, попладнево реагираше на изјавата на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски дека ги поддржува работниците, но...

Протест на вработени во УКИМ: Доцент зема плата помала од просечната,...

Сојузот на синдикати на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ денеска пред Ректоратот на УКИМ одржа мирен протест изразувајќи незадоволството од, како што велат, за...

Синдикатот на УКИМ бара повисоки плати, Шаќири одговори покачување ќе има...

Сојузот на синдикати на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ ги повика вработените, наставниот и ненаставниот кадар на УКИМ, денеска со предупредувачки протест пред Ректоратот...

ССМ: Владата да го исполни ветувањето за зголемување на платите, Собранието...

Владата уште утре да го исполни ветеното линеарно зголемување на платите на работниците во јавниот сектор од 2.806 денари, а Собранието да ги повлече...

Од септември планирано зголемување на платите на универзитетските професори

Зголемувањето на платите на универзитетските професори веќе е планирано во Буџетот за од септември и тоа и во оригиналниот, а стои и во ребалансот...

Политиките на раст на платата ќе продолжат со засилена динамика, најавува...

Политиките на раст на платата ќе продолжат. Владата и во услови на најголема светска криза продолжува со засилена динамика да работи на зголемувањето на...

ССМ ќе организира генерален штрајк ако не реализира линеарното зголемување на...

Сојузот на синдикати на Македонија не ја исклучува можноста за генерален штрајк доколку не се исполни нивното барање за линеарно зголемување на платите за...