4.1 C
Skopje
29.2.2020 - 10:11

Ознака: плата

ДЗС: За една година просечната месечна бруто-плата зголемена за 5,5 отсто

Според податоците на Државниот завод за статистика, просечната месечна исплатена бруто-плата по вработен во април годинава во однос на април 2017 година е повисока...

Уставниот суд дозволи Рамуш двојно да си ја зголеми платата

Уставниот суд на Косово попладнево донесе одлука со која на косовскиот премиер Рамуш Харадинај му се дозволува двојно да си ја зголеми сопствената и...

Идеален тим вредeн милијарда евра!

Според порталот „Трансфермаркт“, Меси и Нејмар се проценуваат на 180 милиони евра, додека репрезентацијата на Франција на 1,08 милијарда евра Ако успехот би зависел исклучиво...

Лев е најплатен фудбалски селектор

Германскиот стручњак има годишна парична заработка од 3,85 милиони евра. Зад него се наоѓа Тите, селекторот на Бразил, со годишна плата од 3,5 милиони,...

Досега 835 барања за бесплатен одмор на работници со ниски примања

Подготовките за туристичката сезона и интересот на граѓаните за владината мерка за поддршка на локалниот туризам со бесплатен одмор за работници со ниски примања,...

Најавена нова мерка за раст на платите

Премиерот Зоран Заев денеска по седницата на Економско-социјалниот совет најави нова мерка за раст на платите. Како што рече Заев на прес-конференција во Владата, станува...

Со протестен марш ССНМ го крева гласот против ниските плати на...

„Неуката е 1000% поскапа(на) од уката“ и „Образуваме деца за туѓи бели дворови“ се транспарентите што може да се забележат на денешниот Првомајски протест...

Меси е најплатен фудбалер на светот

Напаѓачот на Барселона и на аргентинската репрезентација Лионел Меси е најплатениот фудбалер на светот. Тој оваа сезона заработил 126 милиони евра, а во оваа...

Германски аеродром нуди годишни плати до 30.000 евра и платен стан

Најголемиот германски работодавец, аеродромот Фрапорт, објави дека има потреба од работници и им нуди годишна заработувачка од 25.000 до 30.000 евра. Работниците треба да...

Работниците во „Шкода“ ќе земаат плата од 2.000 евра и бонус...

Синдикатот во најголемата чешка автомобилска фабрика „Шкода“ издејствуваа најголеми зголемувања на платите од трансферот кон групацијата „Фолксваген“, а тоа е просечна плата од 2.000...